PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Sasin: Firmy podbiły marże kosztem Polaków

  • Autor: PAP/AT
  • 5 paź 2022 9:52

Nikt nie chce karać firm. W żadnym wypadku nie będziemy opodatkowywać dodatkowych dochodów, jeśli pochodzą z rozszerzenia skali działalności czy pozyskiwania nowych klientów – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin: Firmy podbiły marże kosztem Polaków
Nikt nie chce karać firm, które osiągają zyski i się rozwijają, żadnymi dodatkowymi podatkami - powiedział Jacek Sasin (fot. shutterstock)
REKLAMA

Sasin: Nie będziemy opodatkowywać dodatkowych dochodów

"Nikt nie chce karać firm, które osiągają zyski i się rozwijają, żadnymi dodatkowymi podatkami. W żadnym wypadku nie będziemy opodatkowywać dodatkowych dochodów, jeśli pochodzą z rozszerzenia skali działalności czy pozyskiwania nowych klientów. Jest chyba oczywiste, że wszystkim nam zależy, by polskie firmy rozwijały się jak najlepiej, a więc i osiągały zyski" - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie dla "Super Expressu".

Czytaj też: Najlepiej zarabiający nadal będą płacić 45-proc. podatek. Rząd wycofał się ze zmian

Wicepremier dodał, że nie chodzi o podatek, tylko o daninę. Jak wyjaśnił, w świetle ordynacji podatkowej danina nie jest podatkiem, choćby dlatego, że nie trafia do budżetu państwa, ale na specjalny fundusz służący ochronie odbiorców energii. Poza tym ma być ona pobierana nie od zysków, ale od zawyżonych marż. Zapewnił także, że sprawa nie dotyczy mikro-, małych i średnich firm.

Rząd chce ograniczyć nieuzasadnione zyski

"Zostałem przez premiera zobowiązany, by przedstawić projekt rozwiązania, które ograniczy nieuzasadnione zyski, jakie część korporacji osiąga przy okazji kryzysu, więc go przygotowałem. Zaproponowałem takie założenia, które zakładają daninę od nadmiarowych marż, nie od zysków, a od marż dużych korporacji. Manipulacje przy marżach to, obok cen surowców, główna przyczyna inflacji" - powiedział Jacek Sasin.

Czytaj też: System podatkowy powinien premiować postawy prospołeczne

Stwierdził, że w przypadku firm energetycznych ich wysokie marże nie wynikają z kalkulacji obliczonych na poprawienie zysku, ale wynikają z narzuconych im odgórnie regulacji.

"Problem polega na tym, że wiele firm prywatnych spoza segmentu paliw czy energetyki postanowiło wykorzystać sytuację i zamieszanie na rynku, by dzięki podbiciu marży poprawić sobie kosztem Polaków wyniki" - dodał wicepremier.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sasin: Firmy podbiły marże kosztem Polaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Karol Marks 2022-10-05 10:39:36

    Podatek jest daniną, ale danina nie jest podatkiem! No cóż za językowa wykładnia! Całkiem jak Wielki Językoznawca, Józef Wissarionowicz Dżugaszwili, ksywa partyjna Stalin. A jaką ksywę partyjną ma Sasin?

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA