PARTNERZY PORTALU

Firmy nie zawsze szukają oszczędności tam, gdzie powinny. Efektywne rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki

Przed firmami coraz więcej wyzwań. Wysokie koszty prowadzenia działalności, inflacja, niepewność i spowolnienie gospodarcze spędzają sen z powiek przedsiębiorcom. Z pomocą mogą przyjść osoby zajmujące się twardym HR-em, które kontrolują to, co w firmach jest najdroższe - czas pracy pracowników. Ich wskazówki mogą przynieść firmie spore oszczędności.

Firmy nie zawsze szukają oszczędności tam, gdzie powinny. Efektywne rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki
System inEwi wspiera nie tylko wypełnienie formalnych obowiązków, ale pozwala też śledzić realny czas poświęcony na konkretne zajęcia (Fot. inEwi)

Wszystko wskazuje na to, że spowolnienie gospodarcze nie ominie Polski. Z raportu Banku Światowego wynika, że w 2023 roku polska gospodarka może urosnąć o 1,6 proc. w porównaniu do 4 proc. prognozowanych na rok 2022 i do 3,6 proc. oczekiwanych przez bank w poprzedniej edycji raportu, opublikowanej wiosną.

- Tempo wzrostu polskiej gospodarki może w 2023 r. spowolnić bardziej niż pierwotnie oczekiwano, ponieważ trwająca w Ukrainie wojna pogorszyła perspektywy popandemicznego odbicia w całej Europie - czytamy w raporcie Banku Światowego.

Optymizmem nie napawają także dane GUS przeanalizowane przez ekspertów Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), z których wynika, że oceny ogólnej sytuacji gospodarczej pozostają na niskim poziomie - gorszym od nastrojów z okresu światowej recesji w latach 2008-2009. Głównym źródłem złych nastrojów jest niepewność, na którą wskazuje ponad 66 proc. badanych przez GUS przedstawicieli kadry menadżerskiej. Na drugim miejscu wymieniane są koszty zatrudnienia (53 proc. ankietowanych), a na trzecim - niedostateczny popyt (39 proc. badanych).

Lista wyzwań, z którymi mierzy się biznes, jest coraz dłuższa. Do najważniejszych należą wysokie koszty prowadzenia bieżącej działalności, na które wskazało 68 proc. badanych przez EY. Sen z powiek przedsiębiorcom spędza także inflacja (35 proc. wskazań) oraz rosnące koszty zatrudnienia (23 proc.). Istotnym wyzwaniem są również zmiany podatkowe wprowadzone (a potem częściowo odwrócone) w ramach Polskiego Ładu, które za czynnik negatywny uznało 23 proc. firm.

Firmy szukają oszczędności

By poradzić sobie z obecnymi wyzwaniami, firmy szukają oszczędności. Część z nich negocjuje ceny usług podwykonawców. Inni rewidują plany inwestycyjne. Są i tacy, którzy wysyłają pracowników na pracę zdalną po to, by zaoszczędzić na energii i ogrzewaniu.

Jest też grupa pracodawców, która rozważa zwolnienia ze względu na wysokie koszty pracownicze. Potwierdzają to badania. Z „Monitora Rynku Pracy” firmy Randstad wynika, że pierwszy raz od czasu zniesienia pandemicznych obostrzeń wzrosły obawy o utratę pracy – 32 proc. pracowników boi się zwolnień.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Firmy nie zawsze szukają oszczędności tam, gdzie powinny. Efektywne rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Dariusz 2022-12-09 17:43:04

    Skalę pożogi gospodarczej widać-wystarczy tylko zobaczyć wokół siebie, popytać ludzi - jak pracuję z mikro i odkąd sam zacząłem w 2003 tak takiego spadku obrotów to nawet za C19 nie było - firmy "stoją", brak przepływu pieniądza i strach przed następnymi "rewelacjami i rewolucjami" paraliżuje skutecznie wszystko. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać, bo to naczynia połączone i jak ktoś na "etacie" czuje się bezpiecznie - to się baarrdzo zdziwi. Ale to już będzie " po ptokach i pozamiatane"

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA