×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firmy nie zaoszczędziły na pracy zdalnej. No, może trochę. Zaskakujące dane

  • km
  • 12 sty 2022 13:45

Mimo faktu, że niemal wszyscy europejscy pracownicy biurowi pracowali w zeszłym roku z domu, puste stanowiska pracy nie doprowadziły do zmniejszenia wydatków, które firmy musiałyby ponieść w przypadku pełnego obłożenia biura. Średnie koszty biurowe w przeliczeniu na etat spadły jedynie o 2 proc. i wyniosły 9 468 euro – wynika z raportu „Occupier Cost Index (OCI)” opublikowanego przez Colliers.

Firmy nie zaoszczędziły na pracy zdalnej. No, może trochę. Zaskakujące dane
Średnie koszty biurowe w przeliczeniu na etat spadły jedynie o 2 proc. (fot. Ant Rozetsky/Unsplash)
REKLAMA
  • Najtańszym krajem europejskim pod względem pracy w pełnym wymiarze godzin została Bułgaria.
  • Najdroższym krajem w Europie jest Szwajcaria, która dodatkowo zwiększyła koszty biurowe w przeliczeniu na etat.
  • W ubiegłym roku koszty biurowe w przeliczeniu na etat wyniosły w Polsce  5 019 euro.

- Środowisko pracy zostało dostosowane do nowej, pandemicznej rzeczywistości poprzez drobne zmiany, ale większe inwestycje zostały odłożone do momentu lepszego zrozumienia roli biura po pandemii - wyjaśnia Denise Hoogendoorn, współautorka raportu Occupier Cost Index, dyrektor działu facility management w Colliers w Holandii.

Firmy, starając się dostosować do sytuacji pandemicznej i wprowadzanych w wielu krajach obostrzeń sanitarnych, modyfikowały umowy najmu. Nie wszystko jednak można było zmienić, dodatkowo firmy ponosiły koszty, z którymi do tej pory nie musiały sobie radzić.

- Zrezygnowano jedynie z kosztów zmiennych, takich jak obsługa spotkań. Jednak te nakłady zostały częściowo zastąpione wyższymi kosztami poniesionymi w związku z utworzeniem domowych miejsc pracy lub dodatkowym sprzątaniem biura. Świadczy to o nieelastyczności niektórych umów z zakresu facility management - zauważa Hoogendoorn.

W Bułgarii najtaniej, w Szwacjarii najdrożej

Podobnie jak w poprzednich latach najtańszym europejskim krajem pod względem pracy w pełnym wymiarze godzin została Bułgaria. Jak podkreślają autorzy badania, wynika to z najniższych czynszów i kosztów pracy spośród wszystkich krajów w Europie, co sprawia, że wydatki firm wynoszą tam zaledwie 2 689 euro na etat.

Drugie miejsce na liście najbardziej ekonomicznych krajów zajmuje Chorwacja. Tutaj firmy wydają 4 037 euro na koszty biurowe na etat. Podium zamykają Węgry z kwotą 4 162 euro w przeliczeniu na etat. Ogólne koszty pracy w Europie Wschodniej rosną od kilku lat.

Najdroższym krajem w Europie jest Szwajcaria, która dodatkowo zwiększyła koszty biurowe w przeliczeniu na etat w stosunku do najbliższych konkurentów – Norwegii i Szwecji. W ubiegłym roku wzrosły one o 2 proc., do 18 713 euro na etat. Koszty w Norwegii i Szwecji z kolei spadły – odpowiednio o 7 proc., do 16 645 euro na etat i o 5 proc., do 16 231 euro na etat.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Firmy nie zaoszczędziły na pracy zdalnej. No, może trochę. Zaskakujące dane

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zzz 2022-01-12 15:24:58

    Ci mlodzi przy pracy zdalnej mają możliwość pracy np. ze swoich rodzinnych stron. Nie muszą pracować z ciasnych mieszkanek. Koleżanka pracuje zdalnie od kilku lat (zaczela jeszcze przed pandemia) dzięki czemu kawalerkę zamieniła na dom pod lasem i dzień zaczyna od spaceru po tym lesie. Nie trzeba jej współczuć ;-)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA