×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firmy muszą spojrzeć na seniorów przychylnym okiem. Nie będzie innego wyjścia

Główny Urząd Statystyczny opublikował pierwsze, kompleksowane opracowanie dotyczące sytuacji osób starszych w Polsce. To odpowiedź na wyzwania demograficzne, które w dużym stopniu dotkną także rynku pracy.

Firmy muszą spojrzeć na seniorów przychylnym okiem. Nie będzie innego wyjścia
W 2018 roku liczba osób powyżej 60. roku życia wyniosła w Polsce ponad 9 milionów (fot. archiwum)
REKLAMA
 • W 2018 roku liczba osób powyżej 60. roku życia wyniosła ponad 9 milionów (9 508 400 osób)
 • W 2050 r. w Polsce będzie mieszkać 13,7 mln osób w starszym wieku (wzrost w stosunku do roku 2018 o 44,1 proc.), stanowiąc 40,4 proc. społeczeństwa.
 • Wśród kobiet w wieku 60 lat i więcej odsetek biernych zawodowo w 2018 r. przekroczył 92 proc., natomiast wskaźnik ten dla mężczyzn w analizowanej grupie wieku wyniósł 77,6 proc.

Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że ponad 1,1 mln emerytów i rencistów pracuje lub prowadzi firmę. We wrześniu 2019 r. składki zdrowotne opłacało 1 mln 113 tys. emerytów i rencistów, w tym 763 tys. emerytów. Natomiast składki na ubezpieczenia społeczne opłacało 806 tys. emerytów i rencistów, w tym 502 tys. emerytów.

Senior w centrum uwagi

Katarzyna Bieniek, ekspert ds. rynku pracy i ochrony zdrowia z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej w rozmowie z PulsHR zwraca uwagę, że pracodawcy będą zmuszeni spojrzeć na seniorów jak na potencjalnych pracowników. Pracodawcy już dziś deklarują otwarcie się na zatrudnianie tej grupy wiekowej, w wielu przypadkach jednak na deklaracjach się kończy.  

- Oferta rynku pracy dla seniora jest bardzo uboga i tendencyjna. Rynek pracy nie dostrzega, że senior może być świetnym specjalistą w dziedzinie komunikacji, PR, marketingu albo logistyki. Giełdy pracy dla seniorów to głównie oferty pracy w obszarze ochrony, usług opiekuńczych, prac porządkowych czy w handlu - podkreśla Bieniek.

Na potrzebę zmian w postrzeganiu pracownika seniora uwagę zwraca także dr hab. Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych.  

- Rynek pracy będzie promował dłuższą pracę, będzie do niej zachęcał, bo pracownicy będą nam bardzo potrzebni. Pamiętajmy, że mamy takie rozwiązania w systemie, które nie tylko nie zachęcają, ale zniechęcają do dłuższej pracy, np. niski wiek emerytalny.

Agnieszka Kolenda z Hays Polska w rozmowie z naszym portalem również zwróciła uwagę na potencjał, jaki leży w tej grupie społecznej. 

- To jest grupa, która magicznie została z rynku pracy wyłączona. To są osoby, które bez problemu mogłyby wypełnić lukę, jaka pojawiła się na rynku pracy. Osoby, które w bardzo łatwy sposób mogą wrócić na rynek pracy. Pracodawcy bardzo chętnie zainwestowaliby we współpracę właśnie z nimi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Firmy muszą spojrzeć na seniorów przychylnym okiem. Nie będzie innego wyjścia
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Robol 2020-02-14 11:57:55

  Może i było by tak jak sobie pani minister życzy, ale nie w tym kraju. Od czasu transformacji, tj. od 1994 roku, pracownik w Polsce był gnojony. Najpierw przez państwo: zwolnienia grupowe, likwidacja zakładów, utrudnienia dla chcących rozpocząć działalność. Następnie pracodawcy co to nagle zdobyli fortuny, dziwne ale prawdziwe, to oni zaczęli dalszą degradację rynku pracy. Zatrudniali za miskę ryżu, bo nie było alternatywy dla pracownika. Teraz jak słyszę potencjał do wykorzystania, to mnie szlag trafia. Zwróćcie się do nierobów, zdrowych byków co przychodzą do MOPS-u po zasiłek, a pracownikom śmieją się w gębę, bo ja muszę iść do pracy, a on idzie do Żabki po małpkę. Tutaj macie pole do popisu, żule do roboty.

 • Jery 2020-02-13 20:05:17

  Brawo Basia popieram.Mlodzi do pracy.Seniorzy ze stazem odpoczywac ,dosc sie napracowali.

 • Basia 2020-02-12 20:29:18

  Aktywujcie do pracy młodych , a starym spracowanym ludziom dajcie święty spokój. Czekamy na emerytury stażowe!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA