Firmy muszą inwestować w pracowników by podnieść wydajność pracy

Niewłaściwe wykorzystanie kadr, brak wizji rozwoju kraju, słaba rozpoznawalność polskich marek i niewłaściwa edukacja - to według ekspertów uczestniczących w Kongresie Innowacyjnej Gospodarki przyczyny zmniejszania konkurencyjności polskiej gospodarki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy muszą inwestować w pracowników by podnieść wydajność pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 cze 2013 16:39


Jeden z paneli IV Kongresu Innowacyjnej Gospodarki, który odbywał się w Warszawie, poświęcony był raportowi profesora Jerzego Hausnera "Jak awansować w światowej lidze gospodarczej". Raport ten powstał z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego. W ubiegłym tygodniu odbyła się w Kancelarii Prezydenta prezentacja raportu oraz dyskusja.

Raport pozwala na rozpoczęcie poważnej dyskusji, jakie "motory" w rozwoju Polski powinny być traktowane jako ważne i możliwe do zastosowania w najbliższych latach - podkreślił w środę minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

Według wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego obecnie Europa i świat nie może się z uporać z kryzysem gospodarczym, ale także przystosować się do procesów globalizacji. "Powstała powszechna rywalizacja o miejsca pracy, o dostępność do energii i żywności, a w rezultacie - o jakość życia" - mówił wicepremier.

W jego opinii kryzys światowy nie ma tylko charakteru ekonomicznego, ale jest "kryzysem postaw społecznych" - dotyczy nie tylko liderów, ale także wszystkich obywateli. Ludzie chcieliby, żeby żyło się lepiej, ale jednocześnie uważają, że zapewnienie rozwoju jest obowiązkiem państwa, podczas gdy innowacyjność zależy od każdego z nas - zaznaczył wicepremier.

Zdaniem Piechcińskiego Polska przestaje być konkurencyjna. Naszymi atutami przestają być niskie koszty prac, ceny energii czy kwestie podatkowe. Taką przewagą może być jednak kapitał ludzi. W tej rywalizacji Polska nie wypada źle, gdyż wygrywamy w różnych konkursach i olimpiadach związanych ze stosowaniem nowoczesnych technologii.

W opinii Hausnera decydenci powinni zwrócić uwagę na efektywność gospodarki. Jak mówił, Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania, ale tylko dlatego, że koszty produkcji są niskie. W dalszej perspektywie będzie to jednak niewystarczający argument - stwierdził profesor, przedstawiając niektóre tezy ze swojego raportu.

Zwrócił uwagę na możliwość popadnięcia Polski w "pułapkę średniego dochodu". Wyjaśnił, że kraje, które mają wysoko innowacyjną gospodarkę lepiej opłacają pracę, tym samym mogą zatrzymywać u siebie najlepszych fachowców. Natomiast kraje, które mają niskie zaawansowanie technologiczne - takie jak Polska - są skazane na tanią pracę - podkreślił Hausner. Dodał, że wyrwanie się z tej pułapki pozwoli na rozwój, ale jest procesem i wymaga dużego zaangażowania.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.