PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Firmy mają problem. Wydłuża się okres oczekiwania na spłacenie należności

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 20 maj 2019 11:30

W okresie od stycznia do marca 2019 r. wydłużył się średni okres oczekiwania na zapłatę ze strony kontrahentów z 3 miesięcy i 15 dni do 3 miesięcy i 24 dni. Taki wniosek płynie z badania finansów polskich firm.

Firmy mają problem. Wydłuża się okres oczekiwania na spłacenie należności
(fot. pixabay.com)
REKLAMA
 • Przedsiębiorcy boją się, że w kolejnych miesiącach problemy z egzekwowaniem należności jeszcze bardziej się pogłębią.
 • Takie obserwacje o egzekwowaniu należności płyną z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. Przeprowadził je Krajowy Rejestr Długów i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
 • W I kwartale 2019 r. aż 57,4 proc. polskich firm przyznało, że opóźnienia w płatnościach stanowią barierę w prowadzeniu biznesu.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku znacząco spadła wartość Indeksu Należności Przedsiębiorstw (INP), mierzącego poziom zatorów płatniczych polskich firm, do poziomu 87 punktów. To najniższa wartość indeksu od lipca 2013 roku. A im niższy wskaźnik INP, tym większa skala zatorów płatniczych.

Największy wpływ na spadek wartości INP miały dwa czynniki - po pierwsze wydłużenie średniego okresu oczekiwania na zapłatę o 9 dni, po drugie przekonanie przedsiębiorców, że w kolejnym kwartale pogłębią się problemy z egzekwowaniem należności. O ile pod koniec 2018 r. prawie co piąty przedsiębiorca spodziewał się pogorszenia tej sytuacji, to trzy miesiące później już co czwarty miał takie obawy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Przekonanie przedsiębiorców o pogłębieniu problemów z egzekwowaniem należności wynika zapewne po części z tego, że mimo dobrej koniunktury ekonomiści prognozują wyhamowanie dynamiki PKB w kolejnych kwartałach. Ta obawa związana jest również z ogólnym spowolnieniem gospodarki największego odbiorcy polskiego eksportu, czyli Niemiec. Ponadto przedsiębiorcom cały czas doskwiera niepewność co do warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co może uderzyć w wiele polskich przedsiębiorstw obecnych na tamtym rynku - zauważa Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Firmy mają problem. Wydłuża się okres oczekiwania na spłacenie należności

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Eryka 2019-06-13 18:23:58

  Wcale nie muszą byc aż tak duże gdy znajdziemy rozsądne biuro prowadzące naszą księgowość - świetnie się sprawdza np. biuro rachunkowe Gama z Myśliborskiej. Solidne, a tanie!

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA