Branże szczególnie dotknięte skutkami pandemii uważają, że szybka pomoc państwa była i jest niezbędna. Zwracają jednak uwagę, że w walce ze skutkami COVID-19 brakuje przejrzystej strategii, poprzedzonej szerokimi konsultacjami z biznesem i ekspertami - komentuje wyniki badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

- Blisko 74 proc. firm deklaruje, że skorzystało z pomocy państwa w czasie pandemii.
- Aż 81 proc. uważa, że dalsze ograniczanie działalności oznaczać będzie problemy z płynnością finansową i może zagrozić ich funkcjonowaniu.
- Branże szczególnie dotknięte skutkami pandemii uważają, że szybka pomoc państwa była i jest niezbędna - komentuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Z badania przeprowadzonego na przełomie października i listopada na ogólnopolskiej próbie 230 firm, reprezentujących kluczowe branże wynika, że przedsiębiorstwa doceniają pomoc państwa w czasie pandemii. Mimo że najważniejsze znaczenie w walce z kryzysem miały radykalne oszczędności i uruchamianie dodatkowego kapitału (ponad 50 proc.), to 73,9 proc. firm skorzystało ze wsparcia. Najważniejszymi jego formami było zawieszenie składek ZUS (tak twierdzi 33 proc. firm) i ochrona miejsc pracy (31,3 proc.). Ważną rolę odegrało również podtrzymywanie płynności firm (15,7 proc.). Zdecydowana większość korzystających z pomocy państwa pozytywnie ocenia współpracę z administracją. Tylko niespełna 8 proc. otrzymała odmowę pomocy.
- Branże szczególnie dotknięte skutkami pandemii uważają, że szybka pomoc państwa była i jest niezbędna. Zwracają jednak uwagę, że w walce ze skutkami COVID-19 brakuje przejrzystej strategii, poprzedzonej szerokimi konsultacjami z biznesem i ekspertami. Firmy w kontekście kolejnego uderzenia pandemii i ograniczeń, które utrzymywać się mogą nie tylko w perspektywie końcówki 2020 roku, ale i początku 2021 roku najbardziej obawiają się wysokich kosztów pracy w warunkach ograniczania działalności, co będzie powodować problemy z płynnością i zagrożenia dla utrzymania zatrudnienia. Tylko strategia bezpiecznego utrzymywania działalności gospodarczej, a w warunkach ograniczeń zachowania pomocy dla przedsiębiorców w szczególności w zakresie ponoszenia kosztów pracy może skutecznie chronić firmy i zatrudnienie - podkreśla prof. Jacek Męcina.
Badanie wykazało, że aż dwie trzecie firm wykorzystało ożywienie w gospodarce pomiędzy czerwcem a październikiem 2020 i zwiększyło obroty oraz poprawiło wyniki finansowe. W przypadku kolejnych ponad 11 proc. sytuacja do października 2020, pogorszyła się radykalnie, a obroty nie osiągnęły nawet połowy wartości z 2019 r. Dla jednej czwartej badanych sytuacja jest bardzo trudna. 81 proc. firm obawia się, że dalsze ograniczanie działalności gospodarczej może zagrozić ich funkcjonowaniu.


KOMENTARZE (0)