Firmy będą zmieniać strategie działania

Na świecie 68 proc. menedżerów planuje w najbliższym roku zmianę strategii działania firmy. W Polsce wdrożenie zmian deklaruje aż 75 proc. menedżerów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy będą zmieniać strategie działania

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

20 lut 2013 12:48


Strategie firm muszą się zmieniać adekwatnie do zmieniających się warunków ekonomicznych. Ze względu na ich dynamikę, powstaje konieczność stałej gotowości do wprowadzania zmian strategicznych w firmie.
 
Strategie obronne
 
Nie są więc zaskakujące wyniki tegorocznego, szesnastego już badania Global CEO Survey przeprowadzonego przez PwC, w którym na 1330 przepytanych członków zarządu największych globalnych firm przewiduje zmiany w strategiach działania.
 
O tym, że nie będą to zmiany fundamentalne poinformowało 60 proc. ankietowanych menedżerów na świecie i 54 proc. w Polsce.
 
– Przedsiębiorcy planując zmiany w firmie skupiają się głównie na obronnych strategiach, które chronią te filary konkurencyjności, o które w tej chwili firmy się opierają – komentuje prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.
 
Zmiany, ale na jakich obszarach?
 
W okresie nadchodzących dwunastu miesięcy zintensyfikowane zostaną prace badawczo-rozwojowe – zadeklarowało 68 proc. menedżerów. Jest to również obszar, w którym najczęściej planowane są zmiany fundamentalne (22 proc.). Oznacza to, że choć wciąż nie dostrzegają oni w nowych produktach szans rozwojowych w krótkiej perspektywie, to najwyraźniej widzą takie szanse w dłuższym okresie czasu.
 
Ponad 60 proc. polskich menedżerów planuje także zmiany w podejściu do zarządzania ryzykiem (66 proc.) oraz w sposobie zarządzania talentami (63 proc.). Plany te szczególnie w zakresie zarządzania ryzykiem są oczekiwaną reakcją na identyfikowane źródła i mechanizmy obecnych światowych problemów gospodarczych.
 
Z drugiej strony nie ma planów dotyczących istotnych zmian strategicznych w obszarze fuzji i przejęć (34 proc. odpowiedzi). Jest to obszar, w którym widać największe różnice pomiędzy zarządzającymi firmami w Polsce i na świecie, gdzie zmiany strategii planuje aż 61 proc. ankietowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.