- Przedsiębiorcy stanęli przed wyzwaniem niemożliwym, wprowadzenia w życie ustawy, która nowelizowana jest na bieżąco i wciąż łatane są w niej kolejne luki. To jest zadanie karkołomne, które sprawia, że pierwszy miesiąc nowego roku zamiast myśleć o rozwoju, ekspansji, radzeniu sobie z bieżącymi problemami wynikającymi z pandemii COVID-19, musieli wdrażać rewolucje podatkową i rozliczeniową, której i tak nie wdrożyli, bo jest tak felerna, że sami ustawodawcy to przyznają - mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. I dodaje, że z rozwiązań Polskiego Ładu należy wycofać się jak najszybciej.

- Północna Izba Gospodarcza po miesiącu od wejścia w życie zmian apeluje: należy zawiesić Polski Ład, bo przedsiębiorcy nadal nie są w stanie bez komplikacji wdrożyć go w życie.
- - Do 20 lutego należy zdecydować, czy będziemy rozliczali się według ryczałtu czy skali podatkowej. Na tej podstawie naliczane będą już bieżące wynagrodzenia i zobowiązania, w tym wysokość składki zdrowotnej. Tak naprawdę przedsiębiorcom zostało kilka dni na podjęcie decyzji o tym, jak mają kształtować przyszłość swojej firmy - mówi Hanna Mojsiuk.
- - Problem jest taki, że skala zmian, szczególnie tych dotyczących sektora MŚP, że cały Polski Ład powinien być zawieszony na rok i dopracowany. System jest skomplikowany, jedna zmiana powoduje efekt domina na innych polach - dodaje Michał Wojtas.
Zmian i komplikacji z nich wynikających, jakie z początkiem stycznia wprowadził liczący blisko 700 stron Polski Ład jest wiele. Przedsiębiorcy wyliczają: reforma podatkowa zmieniająca kilkadziesiąt innych ustaw i aktów prawnych. rewolucja kadrowa, księgowa, podatkowa, finansowa.
Północna Izba Gospodarcza po miesiącu od wejścia w życie zmian apeluje: należy zawiesić Polski Ład, bo przedsiębiorcy nadal nie są w stanie bez komplikacji wdrożyć go w życie.
- Do 20 lutego należy zdecydować, czy będziemy rozliczali się według ryczałtu czy skali podatkowej. Na tej podstawie naliczane będą już bieżące wynagrodzenia i zobowiązania, w tym wysokość składki zdrowotnej. Tak naprawdę przedsiębiorcom zostało kilka dni na podjęcie decyzji o tym, jak mają kształtować przyszłość swojej firmy. Pytań wciąż jest całe mnóstwo, mamy wrażenie, że nikt nie potrafi udzielić na nie odpowiedzi. Przedsiębiorcy na co dzień borykają się z dziesiątkami wątpliwości, a coraz częściej także pretensji. Niektórym pracownikom wychodzą niższe wyliczenia pensji, inni mają pretensje o sposób rozliczenia na umowie cywilnoprawnej, a jeszcze innych Polski Ład zmusza do zmiany formuły działalności np. na spółkę - wyjaśnia Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.


KOMENTARZE (0)