×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firma Arstele ukarana przez UOKiK

  • Karolina Markowska
    KM
  • 30 paź 2019 15:40

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał firmę dzwoniącą z zaproszeniami na badania medyczne. Urząd stwierdził, że telemarketer dzwoniący z zaproszeniem na pokaz lub bezpłatne badania, ma obowiązek poinformować o tym, że odbędzie się tam sprzedaż.

Firma Arstele ukarana przez UOKiK
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Urząd ukarał firmę Arstele, która zapraszała na badania realizowane w ramach „Akademii Zdrowia”, organizowane przez spółkę Vget Polska. Z ustaleń urzędu wynika, że telemarketerzy nie informowali o tym, że podczas spotkania odbędzie się sprzedaż. Nie posiadali także zgody konsumentów na przekazanie informacji marketingowych.

Prezes urzędu uznał, że firma Arstele naruszyła zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na nią karę w wysokości prawie 70 tys. zł (69 967 zł).

To kolejna kara związana z cyklem „Akademia Zdrowia”. W lipcu 2019 roku prezes UOKiK nałożył na firmę Vget Polska karę w wysokości 2,72 mln zł. Ponadto nakazał jej poinformować o tej decyzji wszystkich klientów, z którymi zawarła umowy od początku 2017 roku do 24 czerwca 2019 roku.

Postępowanie podjęte przez UOKiK w lutym 2019 r. to efekt doniesień prasowych oraz skargi Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Suwałkach. Pracownicy urzędu jako tzw. tajemniczy klienci wzięli udział w jednej z prezentacji organizowanych przez Vget Polska. Dzięki temu ustalono, że uczestnicy byli badani przy użyciu urządzenia AM Scan, a przedstawiciele firmy interpretowali wyniki tych badań i diagnozowali choroby. Później namawiali do zakupu urządzeń VitronMed czy VitronMagnetic. AM Scan nie jest jednak wyrobem medycznym do oceny stanu zdrowia, a oferowane urządzenia nie leczą chorób.

Jak przypomina urząd, każdy przedsiębiorca, który dzwoni do konsumenta w celach marketingu bezpośredniego, powinien mieć na to jego wyraźną, wcześniejszą zgodę.

Kara dla Arstele jest kolejną związaną ze złamaniem prawa telekomunikacyjnego. Pod koniec 2018 r. prezes UOKiK stwierdził, że spółka ACS Medica ze Śremu dzwoniła do konsumentów bez ich zgody, w połowie ukarana została spółka Smak i Zdrowie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firma Arstele ukarana przez UOKiK
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA