×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Filozofia lean króluje już nie tylko w produkcji. Wkracza do biur i do HR-u

– Eliminacja nieregularności i marnotrawstwa w procesach jest najważniejszym celem stosowania lean managementu – mówi Hanna Macyra, trenerka Effect Group.

Filozofia lean króluje już nie tylko w produkcji. Wkracza do biur i do HR-u
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Filozofia wąskiego zarządzania wywodzi się z potrzeby usprawnienia produkcji.
  • W metodologii lean management jest wiele elementów i narzędzi, które mają zastosowanie we wszystkich branżach i w każdym obszarze zarządzania organizacją.
  • Lean jest z powodzeniem stosowany także w działach HR.

Lean to strategia zarządzania firmą, opierająca się na dostarczaniu klientom produktów czy usług w jak najprostszy sposób, z zachowaniem szacunku dla załogi pracującej w przedsiębiorstwie.

– Najważniejszym celem metodologii lean jest eliminacja wszelkich nieregularności, które wpływają na zachwianie przepływu informacji i materiału w firmie (jap. Mura). Efektem tej nieregularności jest nadmierne obciążenie pracą (jap. Muri). To powoduje pojawianie się marnotrawstwa (jap. Muda). To właśnie eliminacja nieregularności i marnotrawstwa w procesach jest najważniejszym celem stosowania lean managementu – mówi Hanna Macyra, trenerka Effect Group.

Czytaj też: Przywództwo 360 stopni: Szef w środku zespołu widzi więcej i lepiej motywuje

W metodologii lean management jest wiele elementów i narzędzi, które mają zastosowanie we wszystkich branżach i w każdym obszarze zarządzania organizacją, np. mapowanie procesów, 5S czy praca standaryzowana, które służą poprawie efektywności pracy na każdym stanowisku lub eliminacji marnotrawstwa narzędzi i materiałów, również wykorzystywanych w pracy biurowej.

Jak wskazuje Hanna Macyra, zastosowanie narzędzi lean management pozwala – w przypadku udanego wdrożenia – osiągać istotne usprawnienia w działaniu wszystkich procesów biznesowych, zarówno produkcyjnych, jak i administracyjno-biurowych, np. krótszy przebieg procesów, uproszczenie procedur, skrócenie i przyspieszenie obiegu dokumentów i informacji czy wyeliminowanie marnowania czasu, narzędzi i materiałów.

– Stosowanie lean management w sposób istotny wpływa na poprawę ekonomicznych wskaźników biznesowych, a więc na rentowność i pozycję rynkową firm. Jest to jeden z podstawowych czynników wpływających na wzrost zainteresowania stosowaniem narzędzi lean – komentuje Macyra.

Lean management w praktyce

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Filozofia lean króluje już nie tylko w produkcji. Wkracza do biur i do HR-u
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Piotr Golonka - Lean Action Plan 2018-11-02 16:40:30

    Świetny artykuł. Bardzo się cieszę, że co raz więcej osób chce pracować mądrzej a nie więcej. Na produkcji zmiana często wiążę się ze zmianą infrastruktury - zakupem lub przestawieniem maszyn, wybudowaniem nowej hali produkcyjnej, rozwojem nowego produktu. W świecie usług rzecz jest o tyle prostsza, że nasze usługi można modelować niemal w dowolny sposób. Zmiany przebiegają szybciej, są trwalsze a korzyści z nich płynące można skonsumować niemal natychmiast.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA