PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Federacja Przedsiębiorców i Rzecznik MŚP apelują o zmiany w składkach ZUS

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) popiera postulaty Rzecznika MŚP w sprawie składek na ZUS. Podkreśla, jak ważne jest wprowadzenie jednolitego systemu ubezpieczeń powiązanego z dochodem płatników.

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 2 lip 2019 19:05
Federacja Przedsiębiorców i Rzecznik MŚP apelują o zmiany w składkach ZUS
Na zdjęciu oddział ZUS w Białymstoku. (fot. wikimedia.org/CC BY-SA 3.0)
REKLAMA
 • FPP poparła list Rzecznika MSP skierowany do premiera a dotyczący planowanego wzrostu składek na ZUS.
 • Organizacja wraca do postulowanego od lat pomysłu restytucji systemu ubezpieczeń społecznych. Ma nawet gotową propozycję legislacyjną.
 • Zakłada ona m.in powiązanie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców z podstawą opodatkowania.

FPP podnosi temat wraz z rosnącym pytaniem o składki na ZUS, które mają być płacone w przyszłym roku. Przypomnijmy, że będą one wyższe. Popchnęły nawet Adama Abramowicza, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do napisania listu do premiera Mateusza Morawieckiego.

W ocenie FPP naprawy wymaga wyjątkowo niesprawiedliwy system ryczałtowy opłacania składek z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej - który jest takim samym obciążeniem dla przedsiębiorców uzyskujących małe dochody miesięczne, jak i tych, którzy mają je bardzo wysokie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Popieramy Rzecznika MŚP i uważamy, że system ubezpieczeń społecznych w Polsce wymaga pilnej restytucji - zwłaszcza w zakresie oskładkowania pozarolniczej działalności gospodarczej oraz umów zleceń - podkreśla Marek Kowalski, przewodniczący FPP i zarazem prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Ocenia on, że oskładkowanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia, które weszło w życie 1 stycznia 2016, okazało się niewystarczające. Po okresowym spadku liczby umów zleceń - w roku 2018 wartość nieoskładkowanych umów ponownie wzrosła do 9,5 mld zł wobec 8,3 mld zł dwa lata wcześniej.

- Jest to szkodliwe zarówno dla pracowników, których emerytury w przyszłości nie przekroczą minimalnej, jak również dla pracodawców - ponieważ utrudnia konkurencję - szczególnie w usługach, które stanowią 62 proc. gospodarki i są bardzo czułe na takie działania. Dlatego uważamy, że konieczne staje się pilne wprowadzenie ozusowania umów zleceń do trzydziestokrotności wynagrodzenia minimalnego, aby zapobiec sytuacji ich szybkiego przyrostu. Rząd powinien wyciągnąć wnioski z praktyk, jakie miały miejsce w okresie od 2008 do 2015 r. - ostrzega. Przypomnijmy, że we wspomnianych latach w wyniku gwałtownego wzrostu umów zleceń powstało pojęcie tzw. umów śmieciowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Federacja Przedsiębiorców i Rzecznik MŚP apelują o zmiany w składkach ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • ela 2019-07-03 18:41:24

  tylko uciekać z tego kraju!

 • Haha 2019-07-03 13:06:42

  Rozumiem że FPP to jakaś rządowa inicjatywa.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA