Famur przejmuje Kopex. UOKiK wyraził zgodę

• Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie kontroli nad Kopeksem przez spółkę zależną TDJ - dominującego akcjonariusza Famuru.
• Tym samym nie ma już formalnych przeszkód dla konsolidacji branży okołogórniczej poprzez integrację Famuru z grupą Kopex.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Famur przejmuje Kopex. UOKiK wyraził zgodę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

22 cze 2016 12:49


Jak przypomnieli przedstawiciele TDJ, wniosek złożony do UOKiK był konsekwencją podpisanej 17 marca tego roku warunkowej umowy nabycia kontrolnego pakietu akcji Kopeksu od jego większościowego akcjonariusza Krzysztofa Jędrzejewskiego przez spółkę celową TDJ SA.

Uzyskanie zgody UOKiK było jednym z wymogów koniecznych dla integracji Famuru i Kopeksu - dwóch największych grup zaplecza górniczego, dotąd konkurujących ze sobą. Obie spółki są notowane na warszawskiej giełdzie.

"Oprócz wyrażenia zgody organu antymonopolowego, pozytywne zakończenie konsolidacji będzie uzależnione od spełnienia kluczowych warunków biznesowych, tj. pozytywnych wyników trwającego obecnie procesu due diligence Grupy Kopex oraz osiągnięcia porozumienia z jej obecnymi wierzycielami, które pozwoli na restrukturyzację zadłużenia Kopeksu" - podano w środowym komunikacie.

Czytaj też: Famur i Kopex: Czyje stanowiska są zagrożone?

Celem procesu jest budowa silnego podmiotu, opartego na potencjale obu grup. "W obecnej sytuacji rynkowej konsolidacja to odpowiedni kierunek rozwoju dla obu firm, który w długim terminie stwarza szansę na istotne zwiększenie skali, jakości i efektywności działań prowadzonych w Polsce i za granicą" - podała firma TDJ.

Na rynku krajowym inwestycja ma pozwolić na wsparcie i zapewnienie stabilności branży maszyn i urządzeń górniczych. Połączenie siły rynkowej oraz know-how obu spółek ma również umożliwić realizowanie kompleksowych projektów dla sektora wydobywczego na całym świecie. Grupy zajmują się m.in. projektowaniem, modernizacją i budową zakładów górniczych, a także wyposażaniem ich w infrastrukturę.

"Konsolidacja obu spółek to realna szansa na stworzenie silnej, polskiej firmy zdolnej do skutecznej rywalizacji na rynkach globalnych ze światowymi potentatami branży okołogórniczej" - napisano w komunikacie.

W maju spółka TDJ poinformowała, iż po zakupie 23 proc. akcji Kopeksu ma już trzecią część akcji tej katowickiej spółki. Był to krok w kierunku zapowiadanej od kilku tygodni konsolidacji obu firm; kolejnym krokiem jest właśnie zgoda UOKiK na przejęcie kontroli nad Kopeksem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.