Ewolucja technologiczna wpływa na zmianę oczekiwań pracowników

Pracownicy stanowią jeden z najważniejszych zasobów firmy. Ale czy pracodawcy są świadomi tego, co jest i będzie ważne dla zdobycia ich lojalności i zbudowania efektywnego środowiska pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ewolucja technologiczna wpływa na zmianę oczekiwań pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 lut 2015 11:03


Nowoczesne technologie przyczyniły się do znacznego usprawnienia w zakresie obsługi klienta. Ten sam trend będzie dotyczył administracji publicznej. Komisja Europejska przewiduje, że do 2015 roku 50 proc. obywateli oraz 80 proc. firm będzie komunikować się z urzędami elektronicznie. Ewolucja technologiczna wpływa również na zmianę oczekiwań pracowników związanych z dostępem do innowacyjnych narzędzi w miejscu pracy.

Nowy projekt badawczy zrealizowany na zlecenie Ricoh przez The Economist Intelligence Unit „Praca w przyszłości” przybliża najważniejsze zmiany, które według ekspertów nastąpią w środowisku pracy w ciągu najbliższych 10-15 lat. Sir Cary Cooper, profesor psychologii organizacyjnej na Uniwersytecie Lancaster, wśród najważniejszych trendów wymienia radzenie sobie ze zmianami demograficznymi oraz odejście od tradycyjnego 8- godzinnego dnia pracy. Z jednej strony wiąże się to z podwyższeniem wieku emerytalnego, a z drugiej z potrzebą pogodzenia obowiązków związanych z wychowaniem dzieci i pracy.

Czytaj też: Trzy najważniejsze trendy technologiczne HR w 2015 r.

Wprowadzenie elastycznych godzin pracy i wdrożenie innowacyjnych narzędzi technologicznych będą stanowiły jedne z najważniejszych czynników, które pozwolą na przyciągniecie i utrzymanie najlepszych pracowników.

Według danych zawartych w Oxford Economics Report z 2014 roku rotacja pracowników jest niezwykle kosztowna. W skali roku koszt znalezienia i wdrożenia nowego pracownika w firmie z sektora MŚP osiąga w Wielkiej Brytanii 30 tysięcy.

W ciągu najbliższych 10-15 lat menedżerowie będą musieli również nauczyć się zarządzać kadrą w bardzo zróżnicowanym wieku. 40 i 50 latkowie spotkają się w pracy z młodym pokoleniem. Odpowiednie wykorzystanie doświadczenia i umiejętności tak zróżnicowanego wiekowo zespołu będzie wymagało od managerów dużych umiejętności miękkich oraz stworzenia efektywnego środowiska pracy.

Czytaj też: Firmy technologiczne nie kochają kobiet?

Według innego z ekspertów, profesora Jamesa Barona z Uniwersytetu Yale, zmiany demograficzne będą wymagały wprowadzenia nowych metod motywacji. W związku z tym możemy spodziewać się ewolucji modelu zarządzania z efektywnościowego na aspiracyjny.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.