Ewa Kopacz: w Polsce coraz lepszy klimat dla biznesu

W Polsce jest coraz lepszy klimat dla biznesu - powiedziała premier Ewa Kopacz podczas prezentacji raportu Banku Światowego „Doing Business Poland 2015”. Szefowa rządu podkreśliła, że nasz kraj awansuje w tym rankingu już szósty rok z rzędu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ewa Kopacz: w Polsce coraz lepszy klimat dla biznesu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 paź 2014 13:42


- Mamy w Polsce coraz lepszy klimat dla biznesu. Najlepszy, jeśli chodzi o kraje członkowskie Unii Europejskiej z Europy Środkowej. Warto przypomnieć, że ranking Doing Business to obiektywna miara warunków prowadzenia działalności gospodarczej i konkurencyjności Polski. Obiektywna, bo nie tworzy jej rząd, nie tworzy opozycja, nie tworzą media, ale renomowana instytucja międzynarodowa, jaką jest Bank Światowy - powiedziała premier.

Jak dodała, regulacje dotyczące biznesu oceniają nie urzędnicy, ale przedsiębiorcy. - Szósty rok z rzędu Polska awansuje w światowym rankingu Doing Business Banku Światowego. Dziś możemy się pochwalić tą 32. pozycją na blisko 200 państw - podkreślała.

Czytaj też: Exposé premier Ewy Kopacz w Sejmie: co ważnego o rynku pracy, płacach, bezrobociu?

Tylko kilka krajów europejskich wyprzedza Polskę w rankingu Banku Światowego. Premier dodała, że przed nami kolejne wyzwania, zwłaszcza w obszarze podatków i pozwoleń na budowę.

- Kluczowe z rozwiązań, które jeszcze nie były brane pod uwagę w tegorocznym rankingu, a mamy nadzieję, że niedługo wejdą w życie, to (...) zmiany w prawie budowlanym, umożliwiające szybkie uzyskiwanie zgody na budowę domów jednorodzinnych i innych małych obiektów - podkreśliła szefowa rządu podczas prezentacji raportu Banku Światowego „Doing Business Poland 2015”.

Zaznaczyła, że projekt noweli prawa budowlanego jest już w lasce marszałkowskiej.

Tegoroczny ranking BŚ - jak podkreśliła Kopacz - nie uwzględniał też nowego prawa restrukturyzacyjnego, ułatwiającego funkcjonowanie firmom z przejściowymi problemami, a także zapowiadanych procedur dotyczących importu i eksportu towarów przez polskie porty morskie.

Czytaj też: Przybywa miejsc pracy w nowoczesnych firmach. Jaki jest wzrost?

Dobrą informację jest to - jak mówiła premier - że już za miesiąc możliwe będzie przyspieszenie o 20 dni rejestracji firmy. - Będziemy mogli szybciej uzyskiwać zarówno NIP, jak i REGON - dodała.

Bank Światowy opublikował w środę ranking 189 krajów pod względem łatwości prowadzenia w nich prywatnych firm, czyli raport "Doing Business" na 2015 rok. Najlepiej wypadł Singapur. Polska zajęła 32. miejsce, wśród krajów z wyraźną poprawą klimatu biznesowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.