PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Eurostat: W Polsce prawie milion osób pracuje na niepełnym etacie

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 18 wrz 2019 15:46

Eurostat podał dane o pracy na niepełnym etacie w 2018 r. Polaków tak pracujących jest 685 tys. kobiet oraz 315 tys. mężczyzn. Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze stanowią 6,2 proc. ogólnej liczby pracujących.

Eurostat: W Polsce prawie milion osób pracuje na niepełnym etacie
W porównaniu do 2017 r. ogólna liczba pracujących na niepełny etat w 2018 r. naszym kraju nieznacznie spadła (fot. pixabay.com)
REKLAMA

Z danych podsumowujących 2018 r. Eurostatu dowiadujemy się także, że w Unii w niepełnym wymiarze godzin pracuje 31 mln 200 tysięcy kobiet oraz 9 mln 500 tysięcy mężczyzn. To dane dla osób w wieku 20 do 64 roku życia. To 19 proc. wszystkich pracujących.

Polska z wynikiem 6,2 proc. nie jest liderem w tym zestawieniu. Średnia dla Unii jest trzykrotnie większa. Pierwsze i drugie miejsce zajmują Niemcy oraz Wielka Brytania. Aż 10 mln 600 tysięcy Niemców jest zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, Brytyjczyków - 7 mln.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W porównaniu rok do roku ogólna liczba pracujących na niepełny etat w naszym kraju nieznacznie spadła - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. Spadała z 1 mln 9 tysięcy w 2017 roku do blisko miliona w 2018 r. - Warto jednak zwrócić uwagę, że ten spadek dotyczy wyłącznie kobiet. W 2017 roku 705 tys. kobiet pracowało w niepełnym wymiarze oraz 304 tys. mężczyzn, podczas gdy w tym roku jest to 685 tys. kobiet oraz 315 tys. mężczyzn.

Odsetek osób podejmujących niepełnoetatowe zatrudnienie w krajach UE ze względu na niemożność zatrudnienia się w pełnym wymiarze godzin. (źródło: ec.europa.eu/eurostat)
Odsetek osób podejmujących niepełnoetatowe zatrudnienie w krajach UE ze względu na niemożność zatrudnienia się w pełnym wymiarze godzin. (źródło: ec.europa.eu/eurostat)
Eurostat w swoim badaniu zapytał pracowników także, czy powodem wyboru pracy w niepełnym wymiarze godzin były trudności ze znalezieniem pełnowymiarowego etatu. Najwyższy odsetek pracowników, którzy wskazali ten powód mieszka w Grecji (aż 70 proc.), a następnie we Włoszech (66 proc.), na Cyprze (65 proc.) i w Bułgarii (59 proc.). Najniższe udziały odnotowano w Estonii (6 proc.), a następnie w Belgii, Czechach i Słowenii (po 7 proc.) oraz Holandii (8 proc.). W Polsce 16 proc. pracowników wskazało, że powodem pracy na niepełny etat jest brak możliwości znalezienia pracy na pełen etat. Wskazało tak 16 proc. kobiet oraz 17 proc. mężczyzn.

- Wśród pracowników niepełnoetatowych dominują kobiety, co oczywiście ma swoje uzasadnienie. Taki wymiar zatrudnienia to często najlepsza opcja dla mam, które chcą wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim. Cieszy, że w zestawieniu Eurostatu nie jesteśmy na górze stawki wśród krajów, które nie oferują innych form zatrudnienia niż niepełnowymiarowe - podsumowuje przytoczony już Inglot.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eurostat: W Polsce prawie milion osób pracuje na niepełnym etacie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA