PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Eurostat: Coraz więcej Polaków może pozwolić sobie na tygodniowy urlop poza domem

W ciągu ostatnich pięciu lat Polska odnotowała jeden z najwyższych spadków odsetka pracowników niezdolnych do skorzystania z tygodniowego urlopu poza domem. Wyższy spadek miał miejsce jedynie w Bułgarii.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 31 lip 2019 12:30
Eurostat: Coraz więcej Polaków może pozwolić sobie na tygodniowy urlop poza domem
(fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • W środę (31 lipca) Eurostat podał dane na temat wykorzystania urlopów przez pracujących Europejczyków.
  • Okazuje się, że nasz kraj znalazł się na czele zestawienia dotyczącego spadku liczby osób, które na tygodniowy urlop poza domem nie mogą sobie pozwolić.
  • Co wcale nie oznacza, że w ogólnym porównaniu z krajami Unii Europejskiej wypadamy dobrze. Jesteśmy jednak ponad unijną średnią.

Jak podaje Eurostat, w 2018 roku 28,3 proc. ludności żyjącej i pracującej w krajach UE, w wieku 16 lat lub więcej, nie mogło pozwolić sobie na tygodniowy urlop poza domem. Pięć lat wcześniej ten odsetek wynosił aż 39,5 proc.

Wśród 28 państw członkowskich UE krajami o najwyższym odsetku osób, dla których wyjazd na tydzień w czasie urlopu był niemożliwy do osiągnięcia, były Rumunia (58,9 proc.), Chorwacja (51,3 proc.), Grecja (51 proc.) i Cypr (51 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Natomiast w państwach członkowskich UE o najniższym odsetku osób niezdolnych do tygodniowego urlopu w 2018 roku znajdowały się Luksemburg (10,9 proc., dane za 2017) oraz Szwecja (9,7 proc.).

Jak wypadła Polska? W ubiegłym roku odsetek osób, które nie mogły pozwolić sobie na tygodniowy wyjazd wynosił 34,6 proc. To aż o 26 punktów procentowych mniej od 2013 roku. Oznacza to jeden z największych spadków, jakie odnotowały w tym czasie kraje UE. Wyższy miał miejsce jedynie w Bułgarii - spadek o 35,8 punktów procentowych od 2013, do 30,5 proc. w 2018. 

Z kolei po drugiej stronie zestawienia znalazła się Grecja. To państwo było jedynym państwem członkowskim UE, w którym odsetek ten wzrósł w tym samym okresie pięcioletnim, o 2 punkty procentowe do 51 proc. w 2018.

Nadgodziny - dla wielu norma

Jedna trzecia Polaków nie tylko nie może pozwolić sobie na tygodniowy wyjazd podczas urlopu, wielu pracowników spędza w pracy więcej, niż kodeksowe 40 godzin w tygodniu. Jak dowiemy się z badania "Monitor Rynku Pracy", który cyklicznie przeprowadza firma Randstad, blisko 3/4 Polaków zdarzyło się pracować w nadgodzinach, przy czym 14 proc. z ankietowanych z tej grupy pracuje tak prawie codziennie, 21 proc. zostaje po godzinach co najmniej raz w tygodniu, a kolejne 21 proc. co najmniej raz w miesiącu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Eurostat: Coraz więcej Polaków może pozwolić sobie na tygodniowy urlop poza domem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • podroznik32 2019-08-16 11:38:21

    Średnia krajowa poszła w górę, 500+ ludzie biorą to i kasę na wakacje mają. Z żoną pozwoliliśmy sobie na spędzenie wakacji na Teneryfie, byliśmy tam 2 tygodnie ze względu na to, że lot enerem tam prawie 6 godzin trwa. Chcialiśmy jak najwięcej zobaczyć, bo Teneryfa niby małą wyspą jest, ale z wieloma atrakcjami od wulkanu, po Siam Park czy Loro Park

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA