PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Europejski Urząd Patentowy: Przybywa patentów dla polskich firm

  • Autor: PAP/EM
  • 8 mar 2017 12:55

• W 2016 r. liczba patentów przyznawanych polskim spółkom i instytutom naukowym przez Europejski Urząd Patentowy wzrosła o 19 proc.
• Liczba zgłoszeń patentowych spadła natomiast o prawie 28 proc. - wynika z raportu Europejskiego Urzędu Patentowego.

Europejski Urząd Patentowy: Przybywa patentów dla polskich firm
(fot. pixabay)
REKLAMA

Z raportu Europejskiego Urzędu Patentowego wynika, że liczba wszystkich europejskich zgłoszeń patentowych złożonych do niego w 2016 r. wyniosła niemal 160 tysięcy (tyle samo, co w poprzednim roku). Kolejny raz odnotowano zdecydowany wzrost liczby zgłoszeń z Chin (+24,8 proc.) i Korei (+6,5 proc.), zaś spadek liczby zgłoszeń ze Stanów Zjednoczonych (-5,9 proc.) i Japonii (-1,9 proc.). Natomiast liczba zgłoszeń z 38 państw członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej w ubiegłym roku pozostała niemal niezmieniona (-0,2 proc.).

W 2016 roku liczba patentów przyznanych przez polskim spółkom i instytutom naukowym wzrosła o 19,2 proc. W ubiegłym roku Europejski Urząd Patentowy przyznał polskim instytutom badawczym i przedsiębiorstwom 180 patentów, a w 2015 r. było to 151. Uzyskany wynik to dotychczas najlepszy polski rezultat. Liczba polskich zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego, na podstawie których przyznawane są przyszłe patenty spadła jednak o 27,9 proc. w porównaniu z 2015 rokiem.W wyraźnym odróżnieniu od większości państw europejskich, polską działalność patentową w 2016 r. napędzały wyższe uczelnie i instytuty naukowe. Aż sześć z ośmiu największych wnioskodawców stanowiły uniwersytety lub instytuty badawcze. Najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w Europejskim Urzędzie Patentowym był Uniwersytet Jagielloński (12 zgłoszeń), następnie spółka farmaceutyczna Polpharma (10 zgłoszeń), producent okien dachowych Fakro (6) oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+ (6). Po cztery zgłoszenia patentowe zgłosiły: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W rankingu wojewódzkim prowadzi Mazowsze. To z tego regionu pochodzi 30 proc. wszystkich polskich zgłoszeń patentowych, w klasyfikacji wyprzedza m.in. województwo małopolskie (15,7 proc.), dolnośląskie (11,3 proc.) oraz śląskie (9,1 proc.).

W odniesieniu do 10 najważniejszych obszarów technologii w Europejskiej Organizacji Patentowej, liczba polskich zgłoszeń odnotowała największy wzrost w sektorach elementów mechanicznych (+89 proc.) i transportu (+65 proc.), z którego najwięcej zgłoszeń patentowych wpłynęło z branży motoryzacyjnej. Sektor transportu w 2016 r. odpowiadał za 8 proc. ogółu polskich zgłoszeń patentowych co sprawia, że wraz z inżynierią lądową jest najważniejszym sektorem technologicznym w Polsce. Największy spadek liczby zgłoszeń odnotowano w sektorach pomiarów (-66 proc.) i maszyn elektrycznych (-57 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Europejski Urząd Patentowy: Przybywa patentów dla polskich firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Artmetic 2017-03-13 01:48:03

    Pomagamy w uzyskaniu patentów: artmetic.pl

  • gonzo 2017-03-08 14:01:49

    Czasami w pracy trza wejsc na fb i zobaczyc co sie dzieje

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA