Europejski Kongres Logistyczny, OneCargo: Komunikacja wewnętrzna najistotniejsza w zarządzaniu zmianą

- Nie można wprowadzać zmian przeciwko czy obok pracowników, trzeba to robić razem z nimi – powiedział Andrzej Wojciechowski, prezes PKP PLK. M.in. o tym, jak ważna jest komunikacja wewnętrzna w zarządzaniu zmianą, rozmawiano podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Logistycznego OneCargo w Katowicach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Europejski Kongres Logistyczny, OneCargo: Komunikacja wewnętrzna najistotniejsza w zarządzaniu zmianą

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

5 paź 2015 15:38


Polskie firmy z sektora kolejowego przechodzą transformacje. Wyzwaniem staje się nie tylko pozyskiwanie nowych pracowników, by uzupełnić lukę kompetencyjną, ale także wprowadzenie zmian wśród obecnej załogi. Zdaniem ekspertów, transformacja zatrudnionych osób w firmie jest zdecydowanie trudniejsza. To, co jest istotne to odpowiednie zarządzanie zmianą.

- Nie można wprowadzać zmian przeciwko czy obok pracowników, trzeba to robić razem z nimi – podkreśla Andrzej Wojciechowski, prezes PKP PLK. - Trzeba z ludźmi rozmawiać i tłumaczyć im, jakie zmiany chcemy wprowadzić, w jaki sposób i dlaczego. Ludzie muszą rozumieć dokąd zmierza firma – dodaje.

Komunikacja wewnętrzna domeną związkowców

Wojciechowski zaznacza również, że do niedawna komunikacja wewnętrzna była obszarem, w którym działały związki zawodowe. - To liderzy strony społeczne przekazywali pracownikom informacje, które były filtrem nakładanym na okulary zatrudnionych. Nie zawsze pokrywały się one z rzeczywistością. Teraz w PLK jest inaczej. Sami rozmawiamy z naszą załogą. Zmiana ta przyniosła piorunujące efekty – mówi prezes PKP PLK.

Nacisk na rozmowę z pracownikami kładzie również PKP Cargo. - Trzeba mówić pracownikom prawdę. Nie powinno się lukrować faktów, ale nie można także nimi straszyć – wyjaśnia Adam Purwin, prezes PKP Cargo. - Oczywiście nie są to łatwe procesy, które można wdrożyć w pół roku. Pracownicy muszą być jednak świadomi, czemu służą podejmowane inicjatywy – dodaje.

*Artykuł powstał na podstawie panelu dyskusyjnego „Zarządzanie kapitałem ludzkim wobec wyzwań współczesnej logistyki", który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Logistycznego OneCargo w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.