PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Europejczycy nie chcą etatów. Nadchodzi gospodarka wolnych strzelców?

  • Autor: jm
  • 4 kwi 2017 11:40

Jak wynika z badania "The Workforce View in Europe 2017" przeprowadzonego przez ADP, europejscy pracownicy są gotowi na nadejście gospodarki wolnych strzelców (ang. gig economy). Aż 68 proc. respondentów zadeklarowało zainteresowanie samozatrudnieniem lub pracą w charakterze wolnego strzelca, bądź też gotowość rozważenia takiego rozwiązania.

Europejczycy nie chcą etatów. Nadchodzi gospodarka wolnych strzelców?
Europejczycy wolą działać na własną rękę niż pracować na etacie. (fot. Pixabay)
REKLAMA

• 2/3 europejskich pracowników deklaruje zainteresowanie samozatrudnieniem lub pracą w charakterze wolnego strzelca.

• Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest jednym z najważniejszych czynników motywujących – 84 proc. europejskich pracowników deklaruje, że zachowuje jej odpowiedni poziom.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Polaków bardziej motywują jednak pieniądze - 65 proc. polskich pracowników wskazało na wynagrodzenie, jako najbardziej motywujący element.

• Work-life balance w Polsce? Aż 19 proc. Polaków wskazuje, że nie zachowuje właściwej równowagi między pracą a życiem prywatnym. To najgorszy wynik wśród przebadanych krajów.

Wzrost liczby osób zatrudnionych na zasadach innych niż umowa o pracę jest spowodowany wieloma czynnikami. 28 proc. pracowników twierdzi, że najważniejszym czynnikiem pozwalającym im zachować odpowiedni poziom motywacji jest właściwa równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

Z kolei, 22 proc. pracowników chciałoby posiadać całkowitą swobodę w planowaniu czasu pracy. Odsetek ten rośnie wraz z wiekiem – w grupie wiekowej 55+ aż 32 proc. badanych chciałoby pracować w ustalonych przez siebie godzinach, podczas gdy w przedziale wiekowym 16-24 takie życzenie wyraża zaledwie 17 proc. osób.

Czytaj też: Ahu Yildirmaz, ADP Research Institute: Praca będzie jeszcze bardziej elastyczna

Może to sugerować, że na zmianę modelu zatrudnienia najczęściej decydują się osoby przekonane, że praca w charakterze wolnego strzelca umożliwi im prowadzenie bardziej zrównoważonego trybu życia. Osoby, które zdecydowały się na samozatrudnienie deklarują wyższy poziom zadowolenia z pracy – 75 proc. w porównaniu ze średnią wynoszącą 70 proc.

Istotnym źródłem motywacji dla samozatrudnionych jest możliwość pracy w dowolnie wybranym miejscu i czasie (39 proc.) oraz zapewnienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (30 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejczycy nie chcą etatów. Nadchodzi gospodarka wolnych strzelców?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA