PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Europa zmienia podejście do pracy zdalnej

  • Autor: Raf
  • 3 wrz 2020 10:43

Nowa rzeczywistość epidemiczna wymusiła na firmach długofalową zmianę podejścia do pracy i biura. Trzy czwarte najemców w Europie Środkowo-Wschodniej zwiększyło udział pracy zdalnej i wdrożyło technologie, które ją ułatwiają – wskazuje raport CBRE „CEE Occupier Survey”.

Europa zmienia podejście do pracy zdalnej
69 proc. polskich firm prognozuje długofalowy wzrost udziału pracy zdalnej. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Raport CBRE „CEE Occupier Survey" wskazuje zaś, że zmniejszenie zagęszczenia osób w biurze długofalowo planuje 45 proc. zapytanych, co zdaniem ekspertów CBRE oznacza konieczność inwestycji w większe biura.
  • Część firm wymaga jednak stałej obecności pracowników na miejscu, co tworzy potrzebę zwiększania przestrzeni biurowej, by zachować odpowiednie odstępy.
  • Wśród polskich najemców biur największą popularnością ze wszystkich rozwiązań na czasy epidemii cieszą się nowe technologie, dzięki którym możliwa jest efektywna praca zdalna.

Pandemia COVID-19 z dnia na dzień wymusiła zmianę modeli biznesowych. Duża część pracowników biurowych pracuje w systemie home office. 

Jak pokazuje badanie przeprowadzone na zlecenie Gumtree.pl przy współpracy z Randstad Polska., aż 89 proc. pracowników w Polsce uważa, że praca zdalna będzie zyskiwać na znaczeniu (tak uważa też 71 proc. pracodawców), a ponad połowa (52 proc.) jest przekonana, że po koronakryzysie będą mogli wykonywać część obowiązków zdalnie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Raport CBRE „CEE Occupier Survey" wskazuje zaś, że zmniejszenie zagęszczenia osób w biurze długofalowo planuje 45 proc. zapytanych, co zdaniem ekspertów CBRE oznacza konieczność inwestycji w większe biura. Polskie przedsiębiorstwa planują przede wszystkim wprowadzanie technologii, które usprawnią działanie spoza siedziby firmy – zadeklarowało tak 76 proc. zapytanych.

- Najbardziej powszechnym sposobem radzenia sobie z potrzebą utrzymywania dystansu społecznego w pracy w czasie pandemii jest rotacyjny system działania, w którym w jednym tygodniu część osób pracuje z domu, a część z biura, a w kolejnym następuje zmiana. By utrzymać dobry kontakt między pracownikami i płynność projektów, wiele firm coraz chętniej inwestuje w dodatkowe rozwiązania technologiczne - mówi Krzysztof Mogielski,  szef zespołu Transformacji Cyfrowej CBRE w Polsce.

Czytaj też: Praca zdalna lub łączona wymusza inwestycje w bezpieczeństwo systemów IT

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europa zmienia podejście do pracy zdalnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA