×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Etat wciąż dużo cenniejszy niż kontrakt. Najbardziej pragną go kobiety

  • km
  • 20 paź 2021 11:56

88 proc. Polaków twierdzi, że wybrałoby pracę na etat zamiast kontraktu - tak wynika z raportu „People at Work 2021: A Global Workforce view” firmy ADP. Na pracę w oparciu o kontrakt najchętniej zdecydowaliby się najstarsi pracownicy, powyżej 55. roku życia (20 proc.), natomiast pracę na etacie wybrałyby najczęściej kobiety – 90 proc.

Etat wciąż dużo cenniejszy niż kontrakt. Najbardziej pragną go kobiety
88 proc. Polaków twierdzi, że wybrałoby pracę na etat zamiast kontraktu (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Co trzeci badany (33 proc.) przyznaje, że wzrosło u niego zainteresowanie możliwościami, które otwiera praca kontraktowa.
  • Etat wybierają przede wszystkim osoby w wieku od 25 do 34 lat. Tylko 9 proc. milenialsów deklaruje, że praca kontraktowa jest dla nich korzystniejsza.
  • Pokolenie Z dużo odważniej podchodzi do pracy w ramach kontraktu – 17 proc. z nich opowiada się za elastyczną formą zatrudnienia.

Raport „People at Work 2021: A Global Workforce View” objął 32 tys. pracowników z 17 krajów, w tym Polski. Wniosek? Polacy najchętniej decydują się na tradycyjną formę zatrudnienia. Ponad połowa przebadanych uważa, że pandemia nie miała wpływu na ich stosunek do preferowanej formy zatrudnienia.

Co interesujące, co trzeci badany (33 proc.) przyznaje, że wzrosło u niego zainteresowanie możliwościami, które otwiera praca kontraktowa (umowa kontraktowa łączy w sobie cechy umowy o pracę z umową zleceniem. Osoba pracująca na kontrakcie nie ma etatu, ale zasady współpracy zapewniają jej stałe zatrudnienie). Istotnymi czynnikami, które wpływają na nastawienie Polaków do pracy na kontrakcie są m.in. otworzenie się na nowe możliwości i nauka nowych umiejętności.

Na etat stawiają milenialsi

Etat wybierają przede wszystkim osoby w wieku od 25 do 34 lat. Tylko 9 proc. milenialsów deklaruje, że praca kontraktowa jest dla nich korzystniejsza. 87 proc. pracowników z dwóch grup wiekowych (od 35-44 oraz 45-54), preferuje pracę na etacie (po 87 proc.).

Natomiast pokolenie Z dużo odważniej podchodzi do pracy w ramach kontraktu – 17 proc. z nich opowiada się za elastyczną formą zatrudnienia. Największymi zwolennikami umów krótkoterminowych są badani z grupy powyżej 55 lat. Jeden na pięciu starszych pracowników wybrałby pracę w tej formule.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

- Preferowana forma zatrudnienia jest silnie skorelowana z wiekiem pracownika. Dla osoby, która rozpoczyna swoją karierę zawodową, a do tego jest na etapie zakładania rodziny, poczucie bezpieczeństwa i komfortu będą kluczowymi wartościami. Dlatego też częściej zdecyduje się na pracodawcę oferującego zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę - wyjaśnia szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska Anna Barbachowska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Etat wciąż dużo cenniejszy niż kontrakt. Najbardziej pragną go kobiety

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA