PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Emerytki bardziej aktywne, ale to emeryci częściej wracają na rynek pracy

Są doświadczeni, otwarci, czują się związani z miejscem pracy - tak pracodawcy charakteryzują baby boomersów (pokolenie urodzone w latach 1945 – 1964). Ci w większości są już emerytami, znaczna część z nich nie pracuje i do pracy nie zamierza wrócić. A to zła wiadomość. Zarówno dla pracodawców – oni bowiem muszą już dziś myśleć jak uzupełnić lukę kadrową, jak i dla samych emerytów. Praca spowalnia „rdzewienie mózgu” podkreślają psychologowie – a to znacznie spowalnia starzenie. Jak wygląda polski, srebrny rynek pracy?

Emerytki bardziej aktywne, ale to emeryci częściej wracają na rynek pracy
W 2018 r. w Polsce żyło ponad 6,8 mln emerytów (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W 2018 r. w Polsce żyło ponad 6,8 mln emerytów.
  • Katarzyna Bieniek, ekspert ds. rynku pracy i ochrony zdrowia z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, podkreśla, że z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 95 proc. polskich emerytów nie pracuje.
  • Rynek pracy jednak zaczyna doceniać pracowników, którzy przechodzą na emeryturę. 

W 2018 r. w Polsce żyło ponad 6,8 mln emerytów. To zgodnie z wyliczeniami blisko połowa więcej niż na początku XXI wieku. Czasy odległe? Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące liczby seniorów w naszym kraju, porównując rok 2018 z rokiem 1968.  

52 lata temu osoby w wieku 60 plus stanowiły 12,3 proc. ludności (ogólna liczba mieszkańców wynosiła wówczas 32 mln 426 tys.). W roku 2018 stanowiły one już 24,8 proc. ludności (ogólna liczba 38 mln 411 tys.). Na dodatek co piąta osoba pobierająca emeryturę nie ma ukończonych 65 lat.  

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

źródło: www.stat.gov.pl/
źródło: www.stat.gov.pl/
      

Część z tych, którzy pobierają emerytury, jest nadal aktywna zawodowo, choć stanowią oni ułamek tych, którzy mogliby aktywnie uczestniczyć w rynku pracy.

Czytaj też: Senior będzie nie tylko pracownikiem, ale i ważnym konsumentem. Nie przeoczmy tej szansy

Mało aktywni zawodowo

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza, że ponad 1,1 mln emerytów i rencistów pracuje lub prowadzi firmę. We wrześniu 2019 r. składki zdrowotne opłacało 1 mln 113 tys. emerytów i rencistów, w tym 763 tys. emerytów. Natomiast składki na ubezpieczenia społeczne opłacało 806 tys. emerytów i rencistów, w tym 502 tys. emerytów.  

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Emerytki bardziej aktywne, ale to emeryci częściej wracają na rynek pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Dorota 2020-01-22 12:53:58

    Pytanie: czy pracodawcy mają ofertę/y pracy dla seniorów? Czy praca jest ciekawa, angażująca i ogólnie oferta dostosowana do osób w dojrzałym wieku. Lada moment sama stanę przed decyzją, co dalej? Wykonuję pracę wymagającą dużego wysiłku intelektualnego i fizycznego jednocześnie, pracują pod presją czasu i w stresie. Mogę i chcę pracować dalej, ale nie w takim tempie, chcę trochę zwolnić. Niestety wybór jest 0-1. Musiałabym zmienić pracodawcę i z tego co widzę przyjąć ofertę gdzie wymagane są inne, zazwyczaj niższe kwalifikacje.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA