×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Elżbieta Rafalska: Zawód pracownika socjalnego wymaga coraz większych kompetencji

  • Autor: PAP/JS
  • 21 lis 2017 15:37

Zawód pracownika socjalnego wymaga coraz większych kompetencji i ustawicznego dokształcania się, ale też miłości do drugiego człowieka - podkreślała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podczas wręczania nagród i wyróżnień za pracę w pomocy społecznej.

Elżbieta Rafalska: Zawód pracownika socjalnego wymaga coraz większych kompetencji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Podczas uroczystości nagrodzono również pracowników ośrodków pomocy społecznej, którzy byli zaangażowani w działania związane z likwidacją szkód po nawałnicach, jakie przeszły przez Polskę w sierpniu i październiku 2017 r.

• Rafalska podkreśliła, że zawód pracownika socjalnego jest często trudny, niewdzięczny i niedoceniany.

21 listopada jest "Dniem Pracownika Socjalnego". Z tej okazji minister wręczyła instytucjom oraz pracownikom pomocy społecznej nagrody i wyróżnienia.

Otrzymali je m.in. Justyna Juszczak (dyr. Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Mińsku Mazowieckim) za konsekwentne i skuteczne działania na rzecz pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi, Krystyna Wilisowska (kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku) za działalność na rzecz rozwoju rodzicielstwa zastępczego, Beata Skwarek (prezes Spółdzielni Socjalnej "Promyk Nadziei" w Krzywdzie) za wieloaspektowe działania na rzecz budowania systemu wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Rafalska podkreśliła, że zawód pracownika socjalnego jest często trudny, niewdzięczny i niedoceniany. "To zawód, który w coraz większym stopniu wymaga większych kompetencji, coraz większej profesjonalizacji (...), i który wymaga ustawicznego dokształcania się. Ale jest potrzebne też coś, bez czego w tym zawodzie nie można funkcjonować - głęboka miłość do drugiego człowieka" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, bez empatii, zrozumienia i wyrozumiałości do drugiego człowieka błyskawicznie traci się zapał do pracy w pomocy społecznej. "W tym zawodzie bardzo łatwo można się wypalić" - dodała szefowa MRPiPS.

Zwróciła uwagę na coraz lepszą sytuację rodzin wielodzietnych w Polsce. "Pamiętam lata 98-99, trzy miliony bezrobotnych, wysokie ubóstwo w rodzinach wielodzietnych. Dzisiaj, po wprowadzeniu szeregu programów społecznych, chociażby 500 plus, mamy inną sytuację, jeśli chodzi o rodziny z dziećmi" - mówiła. Jak zastrzegła, nie oznacza to jednak, że w Polsce poradzono sobie z ubóstwem.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elżbieta Rafalska: Zawód pracownika socjalnego wymaga coraz większych kompetencji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA