×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Elżbieta Rafalska: Wolelibyśmy dłuższe vacatio legis ws. zniesieniu limitu składek na ZUS

  • Autor: PAP/JS
  • 29 lis 2017 15:38

Wolelibyśmy, gdyby vacatio legis w przypadku ustawy o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS było dłuższe - powiedziała szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Zaznaczyła jednak, że w tej sprawie wszystko jest w rękach parlamentarzystów.

Elżbieta Rafalska: Wolelibyśmy dłuższe vacatio legis ws. zniesieniu limitu składek na ZUS
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Minister zaznaczyła, że jest zaskoczona temperaturą dyskusji ws. proponowanych zmian. "Propozycja likwidacji 30-krotności nie była w debacie społecznej czymś zupełnie nowym i pojawiała się wcześniej" - oświadczyła.

• Zwróciła uwagę, że celem ustawy jest to, aby wszyscy ubezpieczeni płacili pełne składki na ZUS, niezależnie od wysokości dochodów.

Sejm uchwalił w piątek (24 listopada) rządową ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. MRPiPS szacuje, że na skutek zmian w 2018 r. sektor finansów publicznych zyska ok. 5,4 mld zł. Zniesienie górnego limitu składek dotyczy ok. 350 tys. osób., czyli ok. 2 proc.

Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Rafalska przypomniała podczas spotkania z dziennikarzami, że prace nad ustawą nie są jeszcze zakończone. Zwróciła uwagę, że celem ustawy jest to, aby wszyscy ubezpieczeni płacili pełne składki na ZUS, niezależnie od wysokości dochodów. "Póki co nie są zakończone prace nad tym projektem. Poczekajmy. Obawy, które mówią o tym, że będzie duże zróżnicowane wysokości świadczeń emerytalnych, w jakimś stopniu też są przez resort podzielane" - powiedziała.

Minister była dopytywana o kwestię zaskarżenia proponowanych rozwiązań do TK. Chodzi zarzuty niektórych środowisk związane z szybkim procedowaniem nad propozycją. "Z całą pewnością bezpieczniejsze byłoby, aby ta ustawa została przyjęta do końca listopada. Nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia, że byłoby to naruszenie konstytucji. Również wolelibyśmy, gdyby vacatio legis było dłuższe" - powiedziała. Zaznaczyła, że jest zaskoczona temperaturą dyskusji ws. proponowanych zmian. "Propozycja likwidacji 30-krotności nie była w debacie społecznej czymś zupełnie nowym i pojawiała się wcześniej" - oświadczyła.

Tempo prac nad projektem ustawy skrytykowały m.in.: NSZZ "Solidarność", Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP. Związki zawodowe oraz przedstawiciele pracodawców zaapelowały o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia RDS w tej sprawie. Ponadto strona społeczna uważa, że zmiany w przyszłości negatywnie wpłyną na kondycję finansową FUS oraz rynek pracy. Proponowane w ustawie rozwiązania popiera OPZZ. Negatywnie zmiany ocenił również Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). "Największe zmiany odczują te firmy, które realizują najbardziej innowacyjne projekty, wymagające zatrudnienia pracowników ze specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem. To zmniejszy konkurencyjność zlokalizowanych w Polsce podmiotów względem zagranicznej konkurencji" - napisano w opinii.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elżbieta Rafalska: Wolelibyśmy dłuższe vacatio legis ws. zniesieniu limitu składek na ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA