PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Elżbieta Rafalska: 500 plus dla emerytów nie sprawi, że ktoś zechce przejść na emeryturę

  • Autor: PAP/JS
  • 6 wrz 2017 19:42

Pewne grupy zawodowe zostaną na rynku pracy niezależnie od tego, czy byłyby wprowadzone jakieś zachęty; tak samo jak 500 zł jednorazowego dodatku nie sprawi, że ktoś zdecyduje się przejść na emeryturę - uważa szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Elżbieta Rafalska: 500 plus dla emerytów nie sprawi, że ktoś zechce przejść na emeryturę
Adobe Stock
REKLAMA

Rafalska w radiu RMF pytana była o możliwość wprowadzenia zachęt do nieprzechodzenia na emeryturę osób, które osiągną wiek emerytalny. Jak podkreśliła, propozycje takie nigdy nie przybrały kształtu ustawowego.

Przyznała, że funkcjonował pomysł "bonusu w postaci 10 tys. zł za każdy przepracowany rok", jednak minister "nie podpisała się pod nią".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wyjaśniała "są pewne grupy zawodowe, które niezależnie od tego, czy dostaną taki bonus, czy nie, pozostaną na rynku pracy z różnych innych powodów, nie tylko i wyłącznie materialnych". "Już dzisiaj 18 proc. osób, które osiągają wiek emerytalny, pozostaje dalej w pracy. Te osoby mogą pracować, są w dobrym stanie zdrowia, wykonują samodzielne stanowiska - to są menadżerowie, ludzie z wyższym wykształceniem, kadra akademicka - można tu wymieniać takie grupy zawodowe, które nieźle zarabiają, pracują na swoja emeryturę" - podkreśliła Rafalska.

Zaznaczyła, że koszt takiej "zachęty" byłby duży. "Jak oglądałam inne europejskie systemy zachęt, to na przykład jest tak, że za przepracowany rok jest wzrost emerytury o 0,5 proc. albo o 1 proc. U nas każdy przepracowany rok to wzrost świadczenia emerytalnego o 8 proc. To jest naprawdę najwyższy wskaźnik, który zachęca te osoby" - podkreśliła Rafalska.

Jak dodała, martwi się raczej o "osoby, które nie dopracowały stażu i nie mogą liczyć na minimalną emeryturę" oraz o tych, którzy "mają minimalną emeryturę". "To jest naprawdę niskie świadczenie" - powiedziała. Zaznaczyła, że jest to grupa emerytów, która "ustawi się w kolejce do pomocy społecznej".

Pytana, czy nie obawia się, że zapowiadany program 500 plus dla emerytów będzie zachętą, żeby przejść na emeryturę, Rafalska odpowiedziała, że dodatek będzie jednorazowy, będzie dotyczył grup, które pobierają niewysokie świadczenia emerytalne i zostanie prowadzony dopiero w roku 2018 bądź 2019.

"To nie jest wystarczająca kwota do tego, żeby ktoś powiedział: dostanę 500 zł, w związku z tym idę na emeryturę" - podkreśliła Rafalska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elżbieta Rafalska: 500 plus dla emerytów nie sprawi, że ktoś zechce przejść na emeryturę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA