PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Elastyczne formy zatrudniania przestają być samym złem

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 28 lip 2020 20:00

Elastyczność to słowo klucz, które wyłania się z raportu Hays Poland na temat nowych form zatrudniania. Ich plusy i minusy? W ich postrzeganiu wiele zmieniła pandemia koronawirusa.

Elastyczne formy zatrudniania przestają być samym złem
W kontekście trudności finansowych, przedsiębiorcy będą dążyli do maksymalnej elastyczności zatrudnienia, zwłaszcza w branżach, w których praca oparta jest o konkretne projekty czy zamówienia. (fot. DanaTentis z Pixabay)
REKLAMA
  • Hays Poland opublikował wyniki raportu „Nowoczesne formy zatrudnienia. Na określony czas”.
  • Dziś nie patrzy się na nowe formy zatrudnienia przez pryzmat braku stabilności pracy, ale poprzez możliwości rozwojowe, jakie stwarzają i elastyczność, która staje się standardem.
  • Po pandemii zmniejszyła się liczba firm planujących rekrutacje, a z tych, które chcą zatrudniać, połowa firm planuje wzrost liczby rekrutacji na stanowiska czasowe.

Jeszcze kiedy kilka lat temu zatrudnienie czasowe było kojarzone głównie z pracownikami fizycznymi. Wskazywało na niepewność zatrudnienia, tym samym wiązało się z brakiem zaangażowania pracownika. Dziś takie rozwiązania postrzegane są zupełnie inaczej. Cenią je zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Skąd ta zmiana.

Jak wynika z raportu Hays Poland „Nowoczesne formy zatrudnienia. Na określony czas” stworzonego wspólnie z Kincentric i kancelarią Greenberg Traurig, we współpracy z Invest in Pomerania, Centrum Wspierania Biznesu ARAW, Urzędem Miasta Katowic, Urzędem Miasta Krakowa oraz Urzędem Miasta Poznania, wpłynął na to rozwój nowoczesnych technologii i zmieniająca się kultura pracy doprowadziły do rozszerzenia tradycyjnych form zatrudnienia – m.in. o pracę tymczasową, outsourcing, a także projekty interimowe na zasadach B2B.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kiedy elastycznie?

Jak wynika z raportu, elastyczne formy zatrudnienia są często stosowane w kontekście zwiększonego zapotrzebowania na produkty lub usługi firmy, a także w okresie dynamicznego wzrostu biznesu. W takim przypadku zatrudnienie pracowników etatowych często nie znajduje uzasadnienia lub jest możliwością braną pod uwagę w przyszłości, np. gdy potwierdzi się stabilność trendu wzrostowego. Innym przypadkiem, w którym firmy chętnie korzystają z nowoczesnych form zatrudnienia, jest konieczność zakończenia złożonego projektu lub przeprowadzenia organizacji przez proces zmiany.

Jak zauważa Bartosz Dąbkowski, head of response w Hays Poland, do tego typu operacji bardzo często niezbędni są doświadczeni eksperci, posiadający określone kompetencje i bogate doświadczenie, zdobyte w wielu różnorodnych organizacjach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elastyczne formy zatrudniania przestają być samym złem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA