×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Eksperci raczej pozytywnie o projekcie dot. uproszczeń dla firm

 • Autor: PAP/JS
 • 2 gru 2017 12:57

Eksperci podatkowi pozytywnie oceniają zmiany zawarte w projekcie dot. uproszczeń dla firm, zwłaszcza próbę ograniczenia zatorów płatniczych. Mają też wątpliwości, w tym te związane z terminem wejścia w życie zmian.

Eksperci raczej pozytywnie o projekcie dot. uproszczeń dla firm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Jednym z najistotniejszych celów nowelizacji jest zapobieżenie zatorom płatniczym i polepszenie sytuacji firm, którym kontrahenci zalegają z zapłatą.

• W projekcie zaproponowano, że jeśli spóźnienie z zapłatą przekroczy 120 dni, to wierzyciel będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania.

• Natomiast dłużnik będzie miał obowiązek jej zwiększenia. W ten sposób podmiot oczekujący na zapłatę zmniejszy swój podatek dochodowy, a dłużnik będzie musiał zapłacić z tego tytuł wyższą kwotę.

Chodzi o przygotowany w resorcie rozwoju projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, który jest na etapie konsultacji publicznych.

Konrad Piłat, doradca podatkowy w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy wskazał, że projekt przewiduje wiele ułatwień technicznych, np. likwiduje część obowiązków informacyjnych rozszerza liczbę deklaracji, które mogą być składane przez internet. Wprowadza również rozwiązania - jego zdaniem - korzystne dla podatników, np. małe firmy uzyskają możliwość szybszego rozliczenia straty z lat ubiegłych.

"Zwiększy się również liczba podatników CIT, którzy skorzystają z możliwości płacenia tego podatku według 15 proc. stawki. Jest to wynikiem zmiany definicji małego podatnika" - zwrócił uwagę. Obecnie firma ma ten status, jeśli jej przychody nie przekraczają 1,2 mln zł rocznie, tymczasem limit ten ma zostać podniesiony do 2 mln zł.

Jak zaznaczył Piłat, jednym z najistotniejszych celów nowelizacji jest zapobieżenie zatorom płatniczym i polepszenie sytuacji firm, którym kontrahenci zalegają z zapłatą. W projekcie zaproponowano, że jeśli spóźnienie z zapłatą przekroczy 120 dni, to wierzyciel będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania. Natomiast dłużnik będzie miał obowiązek jej zwiększenia. W ten sposób podmiot oczekujący na zapłatę zmniejszy swój podatek dochodowy, a dłużnik będzie musiał zapłacić z tego tytuł wyższą kwotę. Po uregulowaniu zobowiązania nastąpi odpowiednia korekta - przez obu kontrahentów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Eksperci raczej pozytywnie o projekcie dot. uproszczeń dla firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Aleksanderto 2018-03-06 21:26:34

  Ale można weryfikować kontrahentów niezależnie do faktoringu? Jeżeli tak to ile to kosztuje? Czy ktoś umie na własną rękę weryfikować?

 • dixon 2018-01-08 10:44:19

  @ronka, czyli Ty zdecydowałaś się na faktoring ze względu na weryfikację klientów? ale na płynność finansową też to miało wpływ rozumiem?

 • ronka 2018-01-08 08:12:07

  @Mazurek (bardzo patriotyczny nick swoją drogą ;)) Ja osobiście korzystam z faktoringu po tym, jak mi znajoma poleciła, generalnie pracowała w Idea Money i powiedziała, że u nich fajne rzeczy robią, a ja akurat miałam spoooro kłopotów z tym, że w momencie płatności klienci się ulatniali. I okazało się, że można łatwo i szybko dostąć fkaturę za kasę, a jeśli decyzja będzie negatywna, bo klient jest niewypłacalny, to dzięki temu wiesz na przyszłość, z którymi klientami nie współpracować. Podsumowując - warto :)

 • mazurek 2018-01-06 23:12:22

  do osoby, która wypowiadała się, że korzystała z faktoringu - zdradzisz gdzie i na jakich zasadach? i czy chodziło o zachowanie płynności finansowej czy o coś innego?

 • komfort 2018-01-03 00:46:39

  w tym przypadku to jest ogromny komfort (wiem korzystałem) sama myśl, że nie trzeba się martwić o płynność finansową i ma się z czego wypłacić pensje jest wystarczającą motywacją to skorzystania niezależnie od prowizji

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA