Ekonomiści o kandydaturze Glapińskiego na szefa NBP: Może być prezesem niezależnym

- Kandydatura Adama Glapińskiego na szefa NBP była oczekiwana, dla rynku finansowego to informacja neutralna. Stoi przed nim m.in. wyzwanie znalezienia odpowiedzi na chęć polityków, by zaangażować NBP w restrukturyzację kredytów frankowych – mówi Ignacy Morawski z Instytutu WiseEuropa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ekonomiści o kandydaturze Glapińskiego na szefa NBP: Może być prezesem niezależnym

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 maj 2016 13:44- Gdybym ja mianował, to bym pewnie wskazał kogoś innego, ale to nie jest zła kandydatura w tym sensie, że on jest kompetentny, ma za sobą członkostwo w Radzie Polityki Pieniężnej, krótko w zarządzie banku - powiedział Ryszard Bugaj.

- Nie przypominam sobie co prawda, żeby zajmował się polityką makroekonomiczną, ale to nie jest konieczne, byli już prezesi banku - chociaż nie najlepiej to moim zdaniem wypadło, tacy jak pani prezes Gronkiewicz-Waltz - którzy w ogóle nie byli ekonomistami. Myślę więc, że to jest kandydatura rozsądna - dodał.

Zdaniem prof. Bugaja Adam Glapiński może być prezesem niezależnym. - Ma mocne gwarancje konstytucyjne. Na ile ja go znam, to myślę, że można mieć nadzieję na jego niezależność - nie totalną, ale też nie chodzi o to, żeby prezes banku centralnego był totalnie niezależny, powinien szukać jakiegoś porozumienia z rządem, nie powinien myśleć o niezależności w sposób dogmatyczny, więc mnie się wydaje, że tu jest dobra szansa w przypadku tego kandydata - mówił.

Ryszard Bugaj uważa, że zadania, przed jakimi stanie Adam Glapiński jako prezes NBP są "stosunkowo rutynowe". - Ja w ogóle w przeciwieństwie do wielu moich kolegów po fachu nie uważam, żeby polityka pieniężna była taką kluczową sprawą. Myślę, że jest kluczową sprawą w pewnych momentach historycznych. W tej chwili, kiedy mamy właściwie gospodarkę ciągle w stanie deflacji, to skuteczność polityki pieniężnej jest dość ograniczona i czy bardzo dobra, czy odrobinę gorsza, to ani nie może dokonać jakiegoś korzystnego przełomu, ani nie może nic bardzo złego zrobić, chyba że ktoś by oszalał, ale tego wariantu nie przyjmuję do wiadomości - powiedział.

Ustępującego wkrótce obecnego prezesa NBP prof. Marka Belkę Ryszard Bugaj uważa za bardzo dobrego fachowca. - To bardzo kompetentny człowiek. W sposób bardzo pragmatyczny i rozsądny prowadził politykę, oczywiście cieniem się kładzie ten incydent z Sienkiewiczem - podsumował.

Morawski: Glapiński to oczekiwany kandydat

Zdaniem Ignacego Morawskiego z Instytutu WiseEuropa, Adam Glapiński będzie na stanowisku prezesa NBP osobą niezależną. - Wydaje mi się, że prof. Glapiński będzie prezesem niezależnym, aczkolwiek wiadomo, jaka jest jego afiliacja polityczna, to na pewno gdzieś w tyle głowy wszyscy mają, że jest to człowiek na różne sposoby powiązany z obecną władzą, ale to nie musi ograniczać jego niezależności - uważa Ignacy Morawski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.