PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ekonomiczny Nobel za "eksperymenty naturalne". Tak można badać rynek pracy

  • Autor: PAP/JP
  • 11 paź 2021 13:16

David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła ich za użycie „eksperymentów naturalnych” i metodę wyciągania z nich wniosków, np. przy badaniach dla rynku pracy.

Ekonomiczny Nobel za "eksperymenty naturalne". Tak można badać rynek pracy
David Card, Joshua Angrist i Guido Imbens otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii (fot. PAP/EPA/Claudio Bresciani)
REKLAMA
  • Okazało się, że eksperymenty naturalne - czyli sytuacje, które zdarzają się w rzeczywistym życiu - przypominają te modelowe, przeprowadzane w sposób losowy.
  • W latach 90. Card wykorzystał eksperyment naturalny do badania efektów poziomu płacy minimalnej.
  • Skoncentrował się na pracownikach fast-foodów, gdzie zarobki są niskie, a poziom płacy minimalnej ma duże znaczenie. Okazało się, że wzrost płacy minimalnej nie ma wpływu na liczbę zatrudnionych.

Zgodnie z werdyktem, połowa nagrody przypadła Cardowi, a druga połowa Angristowi i Imbensowi. Cała trójka pracuje w USA. Imbens jest profesorem Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, Angrist wykładowcą MIT, a Card - profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Jak podkreśliła Akademia, klasyczne podejście z użyciem eksperymentów losowych nie nadaje się do modelowania szeregu zjawisk społecznych. Laureaci znaleźli jednak metody. Okazało się, że eksperymenty naturalne - czyli sytuacje, które zdarzają się w rzeczywistym życiu - przypominają te modelowe, przeprowadzane w sposób losowy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekonomiczny Nobel za "eksperymenty naturalne". Tak można badać rynek pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA