Efektywne zarządzanie pracownikami to wyzwanie dla MŚP

Czynniki zewnętrzne przestają być kluczową kwestią wpływającą na funkcjonowanie przedsiębiorstw z sektora MŚP. Rośnie natomiast znaczenie efektywnego zarządzania zmianami zachodzącymi w ramach ich struktur.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Efektywne zarządzanie pracownikami to wyzwanie dla MŚP

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 mar 2015 9:42


Wbrew przypuszczeniom, to nie aktualizacja przepisów prawa czy konieczność zmiany partnerów biznesowych, determinuje sposób funkcjonowania firm z sektora MŚP. Głównym wyzwaniem stojącym przed nimi jest adaptacji do procesów zachodzących wewnątrz organizacji.

Czytaj też: MŚP 2015: Będą zatrudniać czy zwalniać?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Pracodawców RP i Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe, 56 proc. firm za główną przyczynę wprowadzania zmian uważa właśnie procesy zachodzące w ramach przedsiębiorstwa.

 

Wskazywano tu przede wszystkim mechanizmy związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi (zmiana liczby pracowników – 30 proc.), a także z wprowadzaniem nowych rozwiązań informatycznych wpływających na organizację pracy (27 proc.).

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na sprawne funkcjonowanie firmy, jest utrzymanie optymalnej liczby pracowników. Jednocześnie konieczność zdobycia nowych umiejętności i kompetencji kadry zarządzającej oraz zatrudnianego personelu, jest największą barierą przy angażowaniu ich w proces wprowadzania zmian (33 proc.).

Czytaj też: Outsourcing pracowniczy lekiem na problemy MŚP?

Mimo świadomości, jak istotne jest zarządzanie zmianą, brakuje znajomości dostępnych metod i narzędzi wspierających ten proces – aż 24 proc. respondentów deklarowało brak wiedzy w tym zakresie. Konieczne jest zatem wdrażanie inicjatyw, przybliżających sposoby sterowania zmianami w ramach małych i średnich przedsiębiorstw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.