PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

EEC: Większa część ludzi żyjących „z pracy rąk” de facto utraciła podmiotowość

Światowe debaty po kryzysie gospodarczym 2008 r. dowodzą, że współczesny kapitalizm nadal nie rozwiązuje wielu problemów, a nawet je pogłębia. Diagnoza jego największych wad i opisanie prób ich usuwania w polskich warunkach były tematem środowej debaty „Nowy kapitalizm, ale jaki?” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

EEC: Większa część ludzi żyjących „z pracy rąk” de facto utraciła podmiotowość
Te przemiany przyczyniły się do rosnącego rozwarstwienia społecznego- uznali uczestnicy debaty (Fot. PTWP)
REKLAMA

- W miejsce przedsiębiorcy inwestującego w poszukiwaniu rynków zbytu i tworzącego miejsca pracy, pojawił się finansista-rentier, który dąży do maksymalizacji stopy zwrotu z kapitału - mówił Jerzy Osiatyński, członek Rady Polityki Pieniężnej NBP. - Przełożyło się to też na zmianę polityk gospodarczych rządów, gdyż nadrzędnym celem - by chronić wartość aktywów - stała się walka z inflacją.

Te przemiany przyczyniły się do rosnącego rozwarstwienia społecznego. Narastającym nierównościom dochodowym towarzyszy medialna promocja najbogatszych, co wręcz nakręca spiralę wręcz ostentacyjnej konsumpcji; w rezultacie większa część ludzi żyjących „z pracy rąk” de facto utraciła podmiotowość.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niewątpliwie potrzebna jest „odnowa” moralna przedsiębiorców. Ale to trudne. Kuszą ich bowiem m.in. możliwości inwestowania w mniej ryzykowne przedsięwzięcia niż własny biznes - w papiery wartościowe i obligacje. Pełnymi garściami podsuwają je fundusze inwestycyjne, pośredniczące w ich sprzedaży w imieniu rządów i korporacji. To tendencja niesprzyjająca bynajmniej powstawaniu nowych miejsc pracy i swoistemu dzieleniu się efektami pracy i mnożeniu dochodów rzeszy zatrudnionych. A ze ludzie żyjący dostatnio mnie są podatni na prostackie, populistyczne argumenty - to kółko się zamyka…

W zmiany i naprawy kapitalizmu powinno się włączać czynnie państwo. Nie tylko szerzej realizować rolę opiekuńczą, szczególnie w nowoczesnych formach - raczej nie wypłacania „zapomóg” i zasiłków, lecz zapewniania wędki i systemu zachęt do pracy czy doskonalenia umiejętności.

Więcej przeczytasz tutaj. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC: Większa część ludzi żyjących „z pracy rąk” de facto utraciła podmiotowość

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA