Kształcenie dualne na uczelniach wyższych, tytuł naukowy doktora nie tylko za pracę teoretyczną, ale też rozwiązania praktyczne. To jedne z rozwiązań, jakie resort nauki wprowadza w życie. Ich efektem ma być coraz lepsza współpraca między uczelniami a rynkiem pracy.
- Zbudowaliśmy już kilka przęseł pomostu między uczelniami a rynkiem pracy. Jednym z nich jest ustawa o doktoratach wdrożeniowych – mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, podczas IX edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Ustawę wprowadzającą nowe rozwiązanie w życie pod koniec kwietnia podpisał prezydent Andrzej Duda. W jej myśl młodzi naukowcy będą mogli zdobyć tytuł doktora nie tylko przez publikacje, ale również przez konkretne wdrożenia gospodarcze. I w oparciu o to będą pięli się w karierze naukowej. Na tym nie koniec działań, które mają przynieść pozytywne skutki na rynku pracy.
Czytaj też: Jarosław Gowin: Koniec z masowością kształcenia na uczelniach wyższych
- Chcemy promować kształcenie dualne, w którym część zajęć odbywałaby się w salach wykładowych, druga bezpośrednio w przedsiębiorstwach przemysłowych – wyjaśnia minister nauki. Jak przekonuje, w przypadku kierunków technicznych, jest to bardzo efektywny model.
- W zasadzie wszyscy absolwenci zainteresowani podjęciem pracy, otrzymują oferty z firm, w których odbywali studia. Zdecydowanie będziemy wspierać praktyczne profile kształcenia. Liczę, że także kolejne rządy będą to robiły – podsumowuje.
Artykuł powstał podczas wystąpienia Jarosława Gowina w trakcie panelu dyskusyjnego „Człowiek w centrum – gospodarka, rynek, praca", który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


KOMENTARZE (0)