EEC 2016: Współpraca start-upów z korporacjami jest możliwa

- Korporacje czują, że powinny współpracować ze start-upami, bo są za mało innowacyjne. Z badań zrealizowanych na Uniwersytecie Harvarda wynika, że najbardziej zaawansowane innowacje rodzą się właśnie w start-upach - powiedział Dariusz Żuk, prezes Business Link Poland.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EEC 2016: Współpraca start-upów z korporacjami jest możliwa

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.PL/AT

wnp.pl

18 maj 2016 19:23


- Każdy start-up powinien stawiać sobie bardzo wysokie cele, takie jak zostanie „unicornem”, czyli osiągnięcie wartości na poziomie miliarda dolarów. Nawet 95 na 100 tego typu przedsiębiorstw upada, ale jeśli komuś w Polsce uda się zrealizować tak ambitny cel, będzie to naprawdę duża rzecz - uważa Cezary Smorszczewski, prezes Private Equity Managers.

- Żyjemy w bardzo ciekawych czasach, powstaje coraz więcej start-upów, coraz więcej korporacji chce je u siebie rozwijać. Jeszcze kilkanaście lat temu mniej niż 1 proc. ludzi po studiach chciało zakładać własne firmy, a dzisiaj korporacje tzw. wielkiej piątki mają problem z zatrudnianiem pracowników - powiedział Dariusz Żuk, prezes Business Link Poland podczas sesji „Młodzi przedsiębiorcy. Nowy biznes nośnikiem innowacji” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016 w Katowicach.

- Korporacje czują, że powinny współpracować ze start-upami, bo są za mało innowacyjne. Z badań zrealizowanych na Uniwersytecie Harvarda wynika, że najbardziej zaawansowane innowacje rodzą się dziś nie w centrach badawczo-rozwojowych, a właśnie w start-upach - przekonywał.

Czytaj też: Start-up skazany na sukces

Zastrzegł przy tym, że oczywiście duże firmy muszą to robić w sposób mądry, raczej tworząc w tym celu zewnętrzne fundusze niż inwestując bezpośrednio.

Podobnego zdania był Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies. - Kiedy szukaliśmy finansowania dla Saule, zwracaliśmy się do spółek skarbu państwa i zawsze słyszeliśmy odpowiedź, że nie mogą nam pomóc choćby nawet chciały, bo ze względu na tak duże ryzyko finansowe natychmiast musiałyby odpowiadać na niewygodne pytania ze strony państwowych agencji o trzyliterowych skrótach - wspominał. Podkreślił natomiast, że Tesla Motors stanowi dziś trzy czwarte wartości rynkowej General Motors, mimo że ten ostatni koncern sprzedaje samochody od ponad 100 lat, a Tesla od pięciu. - Korporacje powinny współpracować ze start-upami już choćby po to, żeby nie stracić swojej pozycji rynkowej. Ale muszą w tym celu zmienić swoje myślenie, bo ich obecne procedury na to zwyczajnie nie pozwalają. A już na pewno polskie firmy zdecydowanie nie są na to gotowe - ocenił.

Paweł Buszman, prezes spółki American Heart of Poland, stwierdził, że współpraca start-upów z korporacjami jest możliwa, ale raczej nie na zasadzie bezpośredniego inwestowania w małą firmę, a na zasadzie projektów joint-venture, które wspólnie mogłyby wprowadzać produkt na rynek i ewentualnie szukać inwestora.

Zwrócił też uwagę, że w branży medycznej źródłem innowacji od zawsze byli i są lekarze, a w Polsce młodzi lekarze najzwyczajniej w świecie nie mają czasu na kreatywność.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Artmetic 2016-06-10 00:59:41

Finansowanie dla start-upów, dotacje UE, przygotowanie projektów; artmetic.pl