EEC 2015: Od pomysłu do sukcesu, czyli jak stworzyć dobry start-up

Według danych REGON, w połowie ubiegłego roku zarejestrowanych zostało ponad trzy miliony start-upów. Jednak nie wszyscy umieją przetrwać. Co jest kluczowe, by osiągnąć sukces?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EEC 2015: Od pomysłu do sukcesu, czyli jak stworzyć dobry start-up

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

22 kwi 2015 17:03


Według Moniki Żochowskiej, prezes Phenicoptere istotna w osiągnięciu sukcesu jest znajomość języka angielskiego, a także determinacja. - Osoba przedsiębiorcza nigdy się nie poddaje. Szuka wszelkich możliwych dróg, dzięki którym może spełnić swoje marzenia – mówi.

Ogromne znaczenie mają również pieniądze. - Trzeba mieć własny wkład finansowy, ponieważ początki są trudne. Poza tym warto korzystać z dotacji unijnych. Bez nich razem z moją wspólniczką nic byśmy nie osiągnęły – ocenia Żochowska.

Z kolei Mateusz Pycia, laureat nagrody L. Czarneckiego, założyciel GlobKurier.pl i GlobBox.net Punkty Paczkowe twierdzi, że kluczowe są trzy elementy: pomysł, ludzie i pieniądze.

- Pomysł jest ważny, jednak musi on ewaluować i dostosowywać się do realiów rynkowych. Zawsze może być lepszy. Pamiętajmy również, że sami nie jesteśmy w stanie nic zrobić, dlatego istotni są ludzie, którymi się otaczamy – wyjaśnia.

Tomasz Jabłoński, dyrektor zarządzający firmą Qpony.pl wskazał dwie cechy, które są pomocne w osiągnięciu sukcesu. - W naszym przypadku kluczowa okazała się pracowitość i upór. Zaczynaliśmy w branży, która w Polsce jeszcze nie istniała. Początki nie były łatwe, ale nie odpuściliśmy. Jeśli widzi się szansę, trzeba być konsekwentnym – tłumaczy.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego "Start-upy i młoda przedsiębiorczość", który odbył się podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Startup 2015-04-23 15:18:21

Masz pomysł i dostajesz dotację ale nie masz finansów na zabezpieczenie dotacji i d..pa blada. Ten kto nie ma pracy i kasy NIGDY jej nie będzie miał! Wersja druga - masz pomysł i potencjalnego wspólnika, ten wykorzystuje Twoją wiedzę, dostaje dotację i zamiast spółki gościu wypina na ciebie tyłek i dalej d..pa blada. LICZY SIĘ PIENIĄDZ I POMYSŁ!