PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dziś Dzień Szefa. Jaki powinien być dobry lider?

Dziś (16 października) obchodzimy Dzień Szefa. To pochodzące z Ameryki święto z roku na rok staje się w Polsce coraz popularniejsze. To też okazja, by zastanowić się, jaki powinien być lider.

Dziś Dzień Szefa. Jaki powinien być dobry lider?
Szef, który stosuje mechanizmy dominacyjne, nie pozwala pracownikom rozwinąć skrzydeł (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Dobry lider powinien przede wszystkim znać siebie i swój zespół.
  • Ważne są także kompetencje miękkie, które są niezbędne do bycia liderem.
  • Ponadto dobry szef wobec ludzi jest fair, uczciwy, a także jest spójny w tym, co mówi i robi.

Szef i lider to dwie różne kwestie. Szef jest formalnym przełożonym – może być liderem, ale nie musi. Z kolei lider nie potrzebuje stanowiska menedżera – istnieje wielu liderów, którzy formalnie nie pełnią roli szefów.

- Uczestniczyłem niedawno w zażartej dyskusji na ten temat, gdzie kilku bystrych szefów starało się udowodnić, że niekoniecznie przełożony musi być liderem. Dyskusja nie miała rozstrzygnięcia. Miałem jednak - już po fakcie - refleksję, że był to zbiorowy, zrozumiały objaw trudności w przyjęciu naprawdę i do siebie, do swojego serca i umysłu, świadomości, jak bardzo wymagająca jest rola lidera. Szczególnie dzisiaj, w świecie VUCA (volatility - zmienność, uncertainty - niepewność, complexity - złożoność i ambiguity – niejednoznaczność – przyp. red.) – komentuje Stefan Bulaszewski, senior coach w Lee Hecht Harrison DBM Polska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dobry lider, czyli?

Jak podkreśla Stefan Bulaszewski, dobry szef to ktoś, kto wobec zadań jest "nieliniowy", czyli kreatywny i elastyczny. Ponadto zwinnie porusza się w systemie firmy i w świecie zmiennych wymagań klientów.

- Dobry szef prowadzi zadania i zespół z dyscypliną realizacyjną – kontynuuje i kończy to, co zaczął, regularnie się komunikuje indywidualnie i grupowo. To warunek wszelkiej skuteczności. Wobec ludzi jest fair, uczciwy, spójny w tym co mówi i robi. Pracownicy wszystkich pokoleń to cenią. Daje też swoim podwładnym poczucie bezpieczeństwa bazujące na otwartości i kontakcie. W dzisiejszym trudnym i zmiennym świecie wszyscy tego potrzebują, jak powietrza – dodaje Bulaszewski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dziś Dzień Szefa. Jaki powinien być dobry lider?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA