PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

"Dziesiątka Rzecznika MŚP" ma pomóc w wyjściu z kryzysu po pandemii

  • Autor: PAP/TE
  • 22 gru 2020 21:49

Reforma ZUS dla przedsiębiorców, płaca minimalna na poziomie połowy średniego wynagrodzenia, zmniejszenie biurokracji czy skrócenie czasu postępowań gospodarczych - to niektóre z 10 postulatów Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, które mają pomóc firmom w wyjściu z kryzysu po pandemii.

"Dziesiątka Rzecznika MŚP" ma pomóc w wyjściu z kryzysu po pandemii
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Fot. PTWP
REKLAMA
  • Pakiet proponowanych rozwiązań, nazwanych "Dziesiątką Rzecznika MŚP", rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz przedstawił podczas wtorkowej internetowej debaty gospodarczej, zorganizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.
  • "Dziesiątka" - jak mówił Abramowicz - to postulaty 244 organizacji zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP.
  • "Będziemy walczyć o wprowadzenie +Dziesiątki+ w życie, ponieważ uważamy, że ona da możliwość szybszego odrobienia strat po COVID-zie (...). Gdybyśmy szybko wdrożyli te rozwiązania, łatwiej odbudowywałoby się nam gospodarkę i przedsiębiorcy szybciej wracaliby do stanu sprzed pandemii" - powiedział rzecznik, wskazując, iż przedsiębiorcy powinni mieć "więcej czasu na prowadzenie biznesu zamiast siedzenia w papierach".

W ramach "Dziesiątki Rzecznika MŚP" środowiska gospodarcze postulują m.in. wykreślenie z ustawy znanej jako "Mały ZUS Plus" limitu przychodowego nie wyższego niż 120 tys. zł. Umożliwi to objęcie "Małym ZUS-em Plus" także tych przedsiębiorców, którzy osiągają większy przychód, ale ze względu na specyfikę swojej działalności (dotyczy to zwłaszcza osób trudniących się handlem, pośrednictwem itp.) nie przekłada się to na uzyskiwany przez nie dochód.

Z tym wiąże się likwidacja opłacania obniżonych składek maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności - po to, aby "Mały ZUS Plus stał" się swoistym progiem podatkowym, a nie tylko kolejną czasową ulgą.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jako alternatywne rozwiązanie przedsiębiorcy wskazują wprowadzenie dobrowolnego ubezpieczenia społecznego na wzór niemiecki. Każdy przedsiębiorca mógłby wówczas zadecydować o tym, czy chce opłacić składkę czy też chce oszczędzać na przyszłą emeryturę samodzielnie. Przedsiębiorca miałby obowiązek opłacać składkę zdrowotną na NFZ, mały ZUS dla wszystkich przedsiębiorców przy późniejszej niewielkiej emeryturze, na wzór ubezpieczenia rolników w KRUS.

Kolejnym postulatem rzecznika jest powiązanie płacy minimalnej z określonym obiektywnym parametrem ekonomicznym - chodzi o to, by płaca minimalna była na poziomie połowy średniego wynagrodzenia, zróżnicowana regionalnie - w skali województw lub nawet powiatów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Dziesiątka Rzecznika MŚP" ma pomóc w wyjściu z kryzysu po pandemii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA