Dzień Matki tuż tuż. Oto, jak miewają się pracujące mamy na rynku pracy

Aktywne zawodowo mamy mają swoje oczekiwania względem pracodawców. Jakie? Przede wszystkim chcą dobrze zarabiać i mieć możliwość pogodzenia życia prywatnego z zawodowym. Czy to im się udaje?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dzień Matki tuż tuż. Oto, jak miewają się pracujące mamy na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

25 maj 2015 10:43


Jak wynika z cytowanego badania aż 72 proc. pracujących pań wskazuje na zarobki jako na decydujący przy wyborze nowego pracodawcy czynnik, a 40 proc. wskazuje na równowagę między pracą i życiem osobistym. Oprócz tego dla pracujących mam istotne są w pracy również: elastyczny czas pracy – na który wskazało 18 proc. badanych kobiet oraz dodatkowe benefity oferowane przez pracodawcę – ważne dla 17 proc. respondentek.

Pracodawcy dla rodziców

Wielu pracodawców uważa, że pracujące matki posiadają umiejętności, które wyróżniają je na rynku pracy. Umiejętność godzenia wielu sprzecznych interesów, szybkość reagowania, elastyczność, wielozadaniowość – to tylko niektóre z cech rozwijanych przez mamy na co dzień w domu, które przeniesione na grunt zawodowy okazują się bardzo przydatne.

Dlatego też wiele firm czeka na mamy powracające po urlopach macierzyńskich oferując im ułatwienia w powrocie do pracy oraz dodatkowe przywileje ułatwiające godzenie pracy zawodowej z rodzicielstwem. Taką firmą jest na przykład Skandia Życie, w której duży nacisk kładzie się na respektowanie potrzeb matek i ojców.

- Z poziomu pracodawcy czekamy na powrót rodziców z urlopów macierzyńskich, dzięki czemu mają komfort powrotu do pracy niezależnie od czasu trwania nieobecności. Przed urlopem macierzyńskim udzielamy mamom pełnej informacji o przysługujących prawach i obowiązkach, a w czasie urlopów macierzyńskich - utrzymujemy kontakt z rodzicami. Nie zapominamy o ojcach, których również informujemy o ich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem – opowiada Małgorzata Woody, dyrektor departamentu zarządzania zasobami ludzkimi w Skandia Życie.

Skandia zapewnia także możliwość korzystania z opieki medycznej, nawet na urlopach wychowawczych. Po powrocie rodzica do pracy jesteśmy elastyczni w dostosowaniu godzin rozpoczynania i kończenia pracy oraz przy planowaniu urlopów.

- Organizujemy również imprezy z okazji Dnia Dziecka, na których pracownicyrodzice i ich pociechy mogą wspólnie spędzać czas, biorąc udział w atrakcyjnych zabawach. Wielu naszych pracowników uczestniczy również z rodzinami w wydarzeniach sportowych współorganizowanych przez Skandię, aktywnie spędzając czas – dodaje Małgorzata Woody ze Skandii.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.