PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dzień Kolejarza. Branża od lat nie miała się tak dobrze. Ale brak jej pracowników

Cała logistyka kolejowa odczuwa brak rąk do pracy. W Dzień Kolejarza pytamy o stan pracowników branży w momencie prawdziwej hossy na kolei. Trwa boom transportowy.

Dzień Kolejarza. Branża od lat nie miała się tak dobrze. Ale brak jej pracowników
Kolejarze to bardzo szeroka grupa zawodowa. Nie ogranicza się tylko do osób stricte obsługujących tabor, czyli lokomotywy i wagony. To wszyscy, którzy pracują w spółkach kolejowych - ochrona, administracja, koordynatorzy ruchu i nie tylko (fot. pixabay.com)
REKLAMA
 • Statystyki Urzędu Transportu Kolejowego pokazują jasno, że trwa istny boom na przewozy pasażerskie i transportowe.
 • Jakie zawody kwalifikują się do szerokiej definicji kolejarzy, sprawdzamy na przykładzie PKP Intercity i Kolei Mazowieckich. Spółki kolejowe oferują też zatrudnionym benefity, których nie uświadczy się w innych branżach.
 • Dzień Kolejarza jest w polskim kalendarzu od dawna, choć pierwotnie obchodzony był we wrześniu, a nie w listopadzie.

O tym, że kolej w Polsce to potężne przedsięwzięcie, świadczą statystyki. Wystarczy przywołać 229,22 miliona pasażerów przewiezionych w 2018 r. przez PKP, a to dane liczone tylko do września. To obserwacje Urzędu Transportu Kolejowego (UTK). Już po krótkiej analizie statystyk dostrzec można, że kolejarze mają dużo pracy, bo od lat liczba pasażerów z roku na rok rośnie. W 2014 r. przewieziono 269 mln osób, w 2015 - 280 mln, w 2016 r. - 292 mln, a w 2017 - 303,56 mln. A to tylko przewozy pasażerskie. Dodatkowo kolej transportuje w Polsce rocznie od 220 do nawet 240 milionów ton różnych towarów.

Statystyka pasażerska pokazuje, że z małymi wyjątkami, liczba przewożonych osób rośnie (źródło: utk.gov.pl)
Statystyka pasażerska pokazuje, że z małymi wyjątkami, liczba przewożonych osób rośnie (źródło: utk.gov.pl)

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Maszynistów mało, mniej, jeszcze mniej

Obserwowany w całej naszej gospodarce boom, któremu towarzyszy brak pracowników, nie omija też logistyki kolejowej. Jak przekonuje nas Stanisław Stolorz, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy, to bardzo widoczny problem.

Czytaj też: Najstarsze polskie firmy: nieznane historie, zawikłane losy

- Problem braku odpowiedniej liczby wakatów na kolei jest dostrzegalny. Takie braki zauważamy na wielu stanowiskach podstawowych, niezbędnych przecież do uruchomienia pociągu. Jednocześnie w spółkach kolejowych powstaje luka pokoleniowa - mówi nam związkowiec.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Dzień Kolejarza. Branża od lat nie miała się tak dobrze. Ale brak jej pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • pracownik 2018-12-05 23:59:12

  Za duża presja,odpowiedzialność, za tak niskie wynagrodzenie,po 30 latach pracy żeby dyżurny zarabiał na przeciętnej stacji 2800,w Biedronce lepiej zarabiają.

 • derto 2018-11-26 21:31:54

  Technicy przeszkadzali Wałęsie, więc kazał zlikwidować zawodówki i technika . Tusk zlikwidował ok 3000 km linii kolejowych

 • Krzysztof 2018-11-26 20:28:27

  Ukonczyłem technikum kolejowe Gliwicach uprawnienia m-ty. ponad. 20 lat w trakcji. w ruchu pasażerskim.towarowym 12 lat temu w wynkiu reorganizacji musiałem odejść tak z bólem serca tesknię za tymi latami przeprocowanymi na PKP

 • Poldek 2018-11-25 21:47:56

  Pracuje w budownictwie kolejowym, lubie ta prace, ta branze i pewnego rodzaju presje. Niestety, dla wiekszosci pracownikow presja jest nie do wytrzymania. A wsrod 40-50 latkow jest tylko odliczanoe dni do emerytury, w branzy drogowej tego nie widzialem.

 • Stanisław 2018-11-25 14:18:33

  A o całej branży utrzymania urządzeń sterowania ruchem kolejowym nie wspomniano. Nie udostępnię z tego powodu artykułu. Bez niej nie było by bezpiecznej kolei.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA