Obecny model pracy dzielnicowych powinien się zmienić; aby działać efektywnie muszą oni poświęcać więcej czasu mieszkańcom, a zatem być odciążani od innych zadań - mówili naukowcy i policjanci podczas konferencji w Dąbrowie Górniczej.

- Wyjście policjantów zza biurek bezpośrednio przekłada się na poziom bezpieczeństwa - dodawali.
Podczas konferencji zorganizowanej w Wyższej Szkole Biznesu (WSB) policjanci z Polski, Holandii, Czech i Słowacji oraz naukowcy i przedstawiciele instytucji zajmujących się bezpieczeństwem omawiali efekty pilotażu, przeprowadzonego w trzech miastach woj. śląskiego - w Lublińcu, Sosnowcu i Żorach. Teraz projekt ma być realizowany w całej Polsce.
Badania przeprowadziła policja oraz naukowcy z Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WSB. Według pilotażu, zwiększenie liczby dzielnicowych, zaangażowanie policjantów pracujących w terenie, bliżej lokalnej społeczności, ma bezpośredni wpływ na wzrost bezpieczeństwa.
Analiza wyników badań wskazuje, że rejonach, gdzie mieszkańcy znają dzielnicowego i traktują go jako policjanta "pierwszego kontaktu", wzrasta poczucie bezpieczeństwa i spada przestępczość. Aktywność dzielnicowego w terenie to również skuteczne narzędzie przeciwdziałania przemocy.
- Dzisiejsza policja musi być bliżej ludzi. Musi być policją, która sprawnie potrafi reagować na zagrożenia, która potrafi je rozpoznawać i będzie miała bardzo dobry kontakt z mieszkańcami - podkreślił komendant wojewódzki policji w Katowicach inspektor Krzysztof Justyński.
Czytaj też: POWER, staże i praktyki dla studentów: Unijny program pomoże młodym bezrobotnym?
Stąd kilka lat temu w woj. śląskim pojawiła się koncepcja zmiany dotychczasowej formuły pracy policji. Chodzi o to, by dzielnicowy był odciążony od wielu innych zadań, aby czas mógł efektywnie poświęcić pracy w lokalnej społeczności. Komendant przyznał, że nowa koncepcja pracy to dla niektórych rewolucja. - To jednak nie jest rewolucja, to ewolucja. Staramy się pokazać, że pewne modele pracy w dzisiejszym społeczeństwie muszą się zmienić - zaznaczył Justyński.
Prof. Jadwiga Stawnicka z WSB powiedziała, że pilotaż dotyczący nowej koncepcji służby dzielnicowych został przeprowadzony latach 2014-2015. - Polegało to na tym, żeby dzielnicowi wyszli zza biurek, spędzali więcej czasu z obywatelem, żeby poznać jego problemy. To dla nas, obywateli, bardzo ważne - dlatego, że daje nam poczucie bezpieczeństwa - wskazała.


KOMENTARZE (0)