×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Śląskie: Naukowcy i policjanci o nowej koncepcji służby dzielnicowych

  • Autor: PAP/JS
  • 12 wrz 2016 14:27

Obecny model pracy dzielnicowych powinien się zmienić; aby działać efektywnie muszą oni poświęcać więcej czasu mieszkańcom, a zatem być odciążani od innych zadań - mówili naukowcy i policjanci podczas konferencji w Dąbrowie Górniczej.

Śląskie: Naukowcy i policjanci o nowej koncepcji służby dzielnicowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

- Wyjście policjantów zza biurek bezpośrednio przekłada się na poziom bezpieczeństwa - dodawali.

Podczas konferencji zorganizowanej w Wyższej Szkole Biznesu (WSB) policjanci z Polski, Holandii, Czech i Słowacji oraz naukowcy i przedstawiciele instytucji zajmujących się bezpieczeństwem omawiali efekty pilotażu, przeprowadzonego w trzech miastach woj. śląskiego - w Lublińcu, Sosnowcu i Żorach. Teraz projekt ma być realizowany w całej Polsce.

Badania przeprowadziła policja oraz naukowcy z Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WSB. Według pilotażu, zwiększenie liczby dzielnicowych, zaangażowanie policjantów pracujących w terenie, bliżej lokalnej społeczności, ma bezpośredni wpływ na wzrost bezpieczeństwa.

Analiza wyników badań wskazuje, że rejonach, gdzie mieszkańcy znają dzielnicowego i traktują go jako policjanta "pierwszego kontaktu", wzrasta poczucie bezpieczeństwa i spada przestępczość. Aktywność dzielnicowego w terenie to również skuteczne narzędzie przeciwdziałania przemocy.

- Dzisiejsza policja musi być bliżej ludzi. Musi być policją, która sprawnie potrafi reagować na zagrożenia, która potrafi je rozpoznawać i będzie miała bardzo dobry kontakt z mieszkańcami - podkreślił komendant wojewódzki policji w Katowicach inspektor Krzysztof Justyński.

Czytaj też: POWER, staże i praktyki dla studentów: Unijny program pomoże młodym bezrobotnym?

Stąd kilka lat temu w woj. śląskim pojawiła się koncepcja zmiany dotychczasowej formuły pracy policji. Chodzi o to, by dzielnicowy był odciążony od wielu innych zadań, aby czas mógł efektywnie poświęcić pracy w lokalnej społeczności. Komendant przyznał, że nowa koncepcja pracy to dla niektórych rewolucja. - To jednak nie jest rewolucja, to ewolucja. Staramy się pokazać, że pewne modele pracy w dzisiejszym społeczeństwie muszą się zmienić - zaznaczył Justyński.

Prof. Jadwiga Stawnicka z WSB powiedziała, że pilotaż dotyczący nowej koncepcji służby dzielnicowych został przeprowadzony latach 2014-2015. - Polegało to na tym, żeby dzielnicowi wyszli zza biurek, spędzali więcej czasu z obywatelem, żeby poznać jego problemy. To dla nas, obywateli, bardzo ważne - dlatego, że daje nam poczucie bezpieczeństwa - wskazała.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląskie: Naukowcy i policjanci o nowej koncepcji służby dzielnicowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA