PARTNERZY PORTALU

29 września Dzień Kuriera i Przewoźnika

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 29 wrz 2019 6:00

Polska jest w czołówce europejskich krajów pod względem rozwoju rynku przesyłek. Liczba paczek przesłanych w Polsce oscyluje w granicach 450 mln rocznie. Dzisiaj przypada Dzień Kuriera i Przewoźnika.

29 września Dzień Kuriera i Przewoźnika
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Kurierów w Polsce jest ponad 100 tysięcy. Dokładna liczba jest trudna do oszacowania ze względu na dużą fluktuację w zawodzie.
  • Mediana ich zarobków to 3380 zł brutto.
  • I choć mają pracę niełatwą, znajdziemy w niej także benefity oferowane przez firmy swoim pracownikom.

Dynamiczny rozwój e-commerce - rosnąca liczba przesyłek, coraz częstsze zamawianie jedzenia do domu i zbliżający się wielkimi krokami sezon świąteczny przypominają o zawodzie kuriera. 29 września przypada Dzień Kuriera i Przewoźnika. Obchodzimy go od 2004 r.

Ilość przesyłek w Polsce rośnie zauważalnie. Jeszcze dwa lata temu, w 2017 r., dostarczono nad Wisłą "tylko" 395 mln przesyłek. Obecnie ta liczba oscyluje w granicach 450 mln. Warto zaznaczyć, że wiele z nich przybywa do Polski z zagranicy. Jak pokazuje badanie autorstwa Blue Media z września 2019 r., 54 proc. Polaków korzysta z zagranicznych platform e-commerce. Co dziesiąty badany robi w nich zakupy bardzo często.

Wszystko to dowodzi, że kurier to zawód ważny dla naszego stylu życia. To on dostarcza paczki do domu, do firmy czy do paczkomatu.

W Polsce pracuje ponad 100 tysięcy kurierów. Niestety trudno do końca zweryfikować tę liczbę.

Jak dowiadujemy się z serwisu epaka.pl, w Polsce można korzystać z usług: DHL, DPD, FedEx, Geis, GLS, InPost, Meets, Raben, Stacja z Paczką, UPS czy Paczki w Ruchu. Nie można zapomnieć o Poczcie Polskiej. Do dyspozycji polskich klientów są także mniej znane, lokalne sieci. Przykładem może być Krakowski Kurier Miejski - świadczący usługi w stolicy Małopolski.

Innowacje na tym rynku są wprowadzane stopniowo, choć stanowczo. Warte zaznaczenia jest np. wdrożenie przez DPD w 2016 r. możliwości płacenia kartą u kurierów tej sieci w Polsce; ten sam przewoźnik w 2018 r. wprowadził usługę dla biznesu i dostawy nocne paczek. Inni nie pozostają w tyle i także zmieniają swoje usługi w ten sposób.

Ile zarabia się w zawodzie kuriera?

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń serwisu wynagrodzenia.pl wyłania się obraz grupy zawodowej opłacanej miesięcznie w granicach od 2800 zł do 4060 zł brutto. Mediana płac oscyluje w granicach 3380 zł brutto. Dane pochodzą z lipca 2019 r.

Jak podkreślają komentujący, najważniejszymi czynnikami, które wpływają na płace kurierów, są: staż pracy, wykształcenie pracownika i wielkość firmy. Płace są też zróżnicowane pod względem geograficznym w naszym kraju.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 29 września Dzień Kuriera i Przewoźnika

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA