Działy HR kontra agencje doradztwa. Co powinien wiedzieć HR-owiec, zanim zacznie szukać pracy?

- HR-owca z agencji można porównać do sprintera, który bardzo szybko osiąga swoje cele. Menedżer HR w dziale personalnym jest natomiast biegaczem nastawionym na średnie i długie dystanse - mówi Sebastian Popiel, członek zarządu firmy People.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Działy HR kontra agencje doradztwa. Co powinien wiedzieć HR-owiec, zanim zacznie szukać pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

24 kwi 2014 5:43


Praca specjalisty ds. HR w agencji doradztwa personalnego, a praca menedżera HR w wewnętrznym dziale personalnym firmy to dwa różne światy. Wybierając firmę, HR-owiec musi dokładnie przemyśleć, jakiego rodzaju zadania chce wykonywać.

Wanda Sidorowicz, specjalista HR z firmy lotniczej Eurolot, mówi że specjaliści pracujący w wewnętrznym HR ograniczają się do branży, w której firma funkcjonuje. Praca w agencji doradztwa zaś pozwala poznać różne sektory i obszary biznesowego działania.

- Zaletą pracy w agencji doradztwa personalnego jest możliwość zdobycia wiedzy dotyczącej stosowanych na rynku trendów zarządzania, specyfiki funkcjonowania firm z różnych branż - na przykład headhunter z jednej strony poznaje firmę klienta, dla którego realizuje projekt, a z drugiej, firmy swoich kandydatów, ich mocne i słabe strony - komentuje Sidorowicz.

Inaczej wygląda sytuacja dotycząca różnorodności obowiązków. W agencji osoba zajmuje się zazwyczaj jedną dziedziną, np. rekrutacją, outplacementem, oceną okresową, a w firmie HR-owiec ma szersze spektrum, jeśli chodzi o rodzaj wykonywanych działań.

Oprócz rekrutacji menedżer w wewnętrznym dziale personalnym może zajmować się systemami motywacyjnymi, szkoleniami, employer brandingiem czy rozwojem pracowników.

Co więcej, Sidorowicz zauważa, że doradca z agencji nie ma możliwości przyglądania się całemu procesowi, a nawet uczestniczenia w jego dalszych fazach funkcjonowania.

- Możliwość obserwowania efektów swoich działań, tego, czy zrekrutowana osoba sprawdza się, czy wdrożony system motywacyjny działa motywująco, czy wsparcie udzielone menedżerom przynosi spodziewane rezultaty, daje ogromną satysfakcję oraz jest motorem do własnego rozwoju - zdobywania nowej wiedzy, poszukiwania nowych sposobów działania - tłumaczy specjalista HR z Eurolotu.

Kolejną różnicą jest duże rozproszenie struktury w przypadku agencji. - Powoduje to, że wszystkie projekty HR-owe są dużym wyzwaniem organizacyjnym i komunikacyjnym, ponieważ HR działa najlepiej, jeśli jest blisko biznesu - twierdzi Ewa Wawszczak, HR advisory manager Randstad.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.