×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Działa lepiej niż pensja i najdroższe benefity. Tego dziś chcą pracownicy

 • Justyna Koc
  jk
 • 28 mar 2022 13:29

Wdrażanie w firmie kultury stawiającej na rozwój i autonomię działania może być znacznie bardziej efektywne niż najdroższe benefity.

Działa lepiej niż pensja i najdroższe benefity. Tego dziś chcą pracownicy
Biuro Dynatrace Lab (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
 • Im większa autonomia pracownika, tym większe jego zaangażowanie w miejscu pracy. Międzynarodowe badania pokazują, że dla 59 proc. pracowników elastyczność działania, w tym autonomia, jest ważniejsza nawet niż wynagrodzenie czy inne benefity. 
 • W ramach autonomii pracownik, przy wsparciu mentorów lub kierowników, samodzielnie wyznacza swoje zadania i realizuje je w sposób, który uważa za właściwy oraz zgodny z celami firmy.
 • W gdańskim Dynatrace Lab, zajmującym się zautomatyzowanym monitoringiem oprogramowania, taka kultura pracy to codzienność, która przekłada się na satysfakcję z pracy.

Pracownicy, szczególnie w branży IT, to osoby wymagające nie tylko możliwości rozwoju, ale również oczekujące elastyczności działania i podejmowania decyzji. W efekcie mikrozarządzanie, czyli styl oparty na mocnej kontroli pracy podwładnych coraz rzadziej się sprawdza. Blisko 9 na 10 pracowników z całego świata przebadanych przez firmę konsultingową Trinity Solutions, stwierdziło, że wpływa ono negatywnie na ich morale.

Czytaj też: Groźne zjawisko wśród pracowników. Robi się niebezpiecznie

Tymczasem zatrzymanie pracowników w firmie i zapewnienie im satysfakcjonującego środowiska pracy staje się coraz większym wyzwaniem – w ubiegłym roku aż 28 proc. badanych zatrudnionych z całego świata rozważało zmianę pracodawcy lub zawodu.

Kultura autonomii lepsza niż benefity?

Okazuje się, że im większa autonomia pracownika, tym większe jego zaangażowanie w miejscu pracy. Jak okazuje międzynarodowy raport 2021 roku autorstwa O.C. Tanner Institute, dla 59 proc. pracowników elastyczność działania, w tym autonomia, jest ważniejsza nawet niż wynagrodzenie czy inne benefity.

W gdańskim Dynatrace Lab, zajmującym się zautomatyzowanym monitoringiem oprogramowania, taka kultura pracy to codzienność, która przekłada się na satysfakcję z pracy. Została ona wdrożona w odpowiedzi na zapotrzebowanie najlepszych talentów na możliwości rozwoju i poczucie decyzyjności.

- Praktykowanie kultury autonomii wiąże się z bardzo wymiernymi efektami. Widzimy, że zaangażowanie osób zatrudnionych w Gdańsku jest wysokie, m.in. w ramach Klubu Autonomii odbywają się intensywne dyskusje na temat tego, co usprawnić w firmie i w jaki sposób. Biorą w nich udział pracownicy każdego szczebla, a każda z tych rozmów przeradza się w realne działanie. Co więcej – byli pracownicy chętnie do nas wracają. Takich tzw. Bumerangów, którzy uznali naszą kulturę za konkurencyjną po porównaniu jej z realiami pracy w innych firmach, jest u nas naprawdę sporo – dodaje Ewa Fijołek, director of software development w Dynatrace.

Jak to działa?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Działa lepiej niż pensja i najdroższe benefity. Tego dziś chcą pracownicy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zeghar 2022-03-28 17:09:43

  3M czy stare Google to miało. Znów wynajdujemy na nowo koło.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA