PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dyskryminacja w sektorze IT. Czy to możliwe w Polsce?

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 12 gru 2019 12:00

Informacja o 29-letnim pracowniku dyskryminowanym ze względu na wiek skłoniła nas do zadania pytania, czy taki scenariusz jest możliwy nad Wisłą. - IT to młoda branża i średnia wieku pracowników nie jest wysoka - mówi PulsHR.pl Łukasz Grzeszczyk z Hays Poland. I choć taki stan rzeczy jest zrozumiały, to także Grzeszczyk jest sceptyczny wobec informacji z Wielkiej Brytanii. - Dla firm kluczowe znaczenie mają przecież umiejętności, kompetencje i postawa, a te niekoniecznie związane są z rokiem urodzenia - dodaje.

Dyskryminacja w sektorze IT. Czy to możliwe w Polsce?
Adobe Stock
REKLAMA
 • Sytuacja, w której człowiek około 30. roku życia miał być dyskryminowany ze względu na wiek, pojawiła się w badaniu CWJobs.
 • Takie działanie firmy specjaliści ocenili jako trudne do wyobrażenia.
 • Dyskryminacja ze względu na wiek nie jest jednak zjawiskiem nieistniejącym. W Polsce dotyka zwłaszcza osóby po 50. i 60. roku życia. Jest też najczęstszą formą dyskryminacji.

Sektor rynku pracy dla informatyków od wielu lat jest zdominowany przez rywalizację o specjalistów.  Firmy prześcigają się w walce o najbardziej utalentowanych. Tym bardziej mało wiarygodne wydaje się, że informatyk może być dyskryminowany. Taki jednak wniosek płynie z badania brytyjskiego CWJobs. W myśl tej analizy zdarzały się przypadki odrzucania podań o pracę informatyków postrzeganych jako młodzi pracownicy. Nawet 29 lat to już za dużo.

Czytaj też: Zabraknie nam nawet 10 milionów pracowników

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czy to jest możliwe w Polsce?

O to, czy taka sytuacja może mieć miejsce w Polsce, zapytaliśmy Łukasza Grzeszczyka, Head of IT Perm w Hays Poland. Ocenił on dla PulsHR.pl, że na takie sytuacje wpływa dynamika rynku pracy w IT. - Rynek zmienia się z miesiąca na miesiąc, staje się coraz bardziej różnorodny i elastyczny. Jednak IT to wciąż młoda branża i średnia wieku pracowników nie jest wysoka - podkreśla. - Technologie zmieniają się szybko, a najmłodszym osobom najłatwiej dopasować się do nowinek i zaadaptować je w codziennej pracy. Trudno jednak uwierzyć w tak silną preferencję pracodawcy wobec niskiego wieku pracowników, dyskryminację 29-letnich kandydatów i biznesowe uzasadnienie takiego postępowania. Dla firm kluczowe znaczenie mają przecież umiejętności, kompetencje i postawa, a te niekoniecznie związane są z rokiem urodzenia. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Dyskryminacja w sektorze IT. Czy to możliwe w Polsce?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Szymon 2019-12-14 01:20:44

  Dyskryminacja to fakt. Na poziomie formalnym i nieformalnym. Firmy jawnie np. płacą więcej za polecenie kobiety. Firma intel miała stypendia skierowane tylko do kobiet. Na poziomie nieformalnym, jeśli dwoje ludzi ma podobne umiejętności, szczególnie na niskim poziomie, to przeważnie wybiorą kobietę.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA