PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dyskryminacja religijna w miejscu pracy. Świadomość pracodawców do poprawy

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 1 lut 2019 22:10

Uprzedzenia, negatywne stereotypy czy po prostu brak wiedzy i odpowiedniej wrażliwości pracodawców i współpracowników. To zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich najczęstsze przyczyny występowania dyskryminacji ze względu na wyznanie w miejscu pracy.

Dyskryminacja religijna w miejscu pracy. Świadomość pracodawców do poprawy
Adobe Stock
REKLAMA
  • Z okazji rozpoczynającego się właśnie Światowego Tygodnia Zgody Między Wyznaniami (1-7 lutego) RPO przypomniał wyniki badania „Rynek pracy a równe traktowanie ze względu na wyznanie”. 
  • Badanie potwierdziło, że w miejscu pracy dochodzi do różnych form dyskryminacji ze względu na wyznanie.
  • To m.in. ograniczenia możliwości doskonalenia zawodowego, utrudnienia realizacji prawa do obchodzenia świąt zgodnie z kalendarzem religijnym czy brak możliwości udzielenia przerwy na modlitwę.

Jak pokazały wyniki raportu, dyskryminacja ze względu na wyznanie może być spowodowana zarówno uprzedzeniami lub negatywnymi stereotypami wobec określonej grupy religijnej, jak i brakiem wiedzy lub odpowiedniej wrażliwości pracodawców i współpracowników. Zaś czynnikiem zwiększającym ryzyko dyskryminacji jest silne utożsamianie się z daną religią i ujawnienie swojego zaangażowania w miejscu pracy nawet wówczas, gdy jest to religia dominująca. 

Ponadto raport pokazał, że na dyskryminację narażeni są przede wszystkim przedstawiciele tych mniejszości religijnych, których dotyczą najbardziej utrwalone społecznie stereotypy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Mobbing w miejscu pracy. Jakie prawa ma nękany pracownik?

- Dyskryminacyjne praktyki pojawiają się już na etapie poszukiwania pracy, podczas rekrutacji. W niektórych przypadkach przyczyną dyskryminacji może być samo imię i nazwisko kandydata sugerujące przynależność do określonej grupy religijnej lub umieszczenie w CV innych informacji ujawniających wyznanie (np. działalności w organizacjach religijnych, wykazu publikacji) i w praktyce przesądzić o odrzuceniu kandydatury na dane stanowisko. Niechęć do zatrudniania osób o wyznaniu innym niż dominujące w Polsce może także znajdować oparcie w obawach pracodawców, że współpraca z osobą o odmiennej religii spowoduje konflikty między pracownikami, zdezorganizuje pracę przedsiębiorstwa lub będzie pociągała za sobą różne dodatkowe uciążliwości - czytamy w informacji podanej przez RPO.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyskryminacja religijna w miejscu pracy. Świadomość pracodawców do poprawy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA