Dyrektor finansowy, praca: Finansista to nie tylko strażnik ksiąg rachunkowych i budżetu. Jakie ma zadania?

• Pozycja dyrektora finansowego nie jest już zawężana do roli strażnika ksiąg rachunkowych i budżetu.
• Rolą dyrektorów finansowych jest bycie partnerem w biznesie.
• Najbardziej wzrosną notowania tych CFO, którzy potrafią korzystać z automatyzacji, digitalizacji i dostępu do danych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dyrektor finansowy, praca: Finansista to nie tylko strażnik ksiąg rachunkowych i budżetu. Jakie ma zadania?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 cze 2016 8:41


W organizacjach, w których CFO jest finansowym partnerem prezesa realnie wspierającym biznes (CEO), wyniki finansowe są znacznie lepsze.

Tradycyjny „strażnik kasy” nie powinien odrzucać szansy awansu na kreatora wartości i jednego z najważniejszych liderów zmian w swojej organizacji - zgodnie oceniali eksperci. Według nich kluczowe mogą okazać się kompetencje miękkie, ale tylko wtedy, gdy twarde są już mocnym fundamentem.

CFO na miarę rynkowych wyzwań

Według Anny Gregorczyk, dyrektor Departamentu Marketingu Bankowości Przedsiębiorstw w Banku Millennium, kilka trudnych lat zahartowało szefów i zmusiło do rozwoju. Jej zdaniem najbardziej wzrosną teraz notowania tych CFO, którzy potrafią korzystać z automatyzacji, digitalizacji i dostępu do danych. Dzięki temu mogą sprawnie pracować przy pomocy scenariuszy biznesowych i na bieżąco je weryfikować.

Czytaj też: Zawody finansisty, bankowca i dziennikarza powinny być regulowane?

„To może być bazą dla dyrektora finansowego, do jego nowej przedefiniowanej roli w organizacji” - powiedziała. Według niej CFO ze swoimi kompetencjami analitycznymi i dostępem do obszernych zbiorów danych może stać się bardzo wartościowym partnerem dla szukającego okazji biznesu, a wtedy jego perspektywa może „ewoluować z historii, analizy tego co było, na to, co może być”.

Aneta Sikora, dyrektor sprzedaży i marketingu RR Donnelley Document Solutions, dostrzegła także rolę CFO jako katalizatora zmian, gdyż jej zdaniem „to jest istotne, żeby rozwijając biznes, dbać o jego stronę finansową, o kontrolę, compliance (zapobieganie występowanie ryzyka natury prawnej - red.) oraz wychodzić do przodu i zaangażować do tego organizację.

Doświadczenie we współpracy z polskimi klientami pokazuje, iż przyjęcie roli lidera zmian przez dyrektora finansowego przynosi bardzo dobre efekty i pozwala wdrażać projekty zakończone sukcesem”.

Według niej, decydując się na zmiany, nie możemy zapominać, że „dotykamy bardzo istotnych wskaźników finansowych związanych z płynnością finansową, które mają bezpośredni wpływ na rozwój biznesu”.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.