PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

O połowę mniejsza produktywność, słabiutka innowacyjność. Oto polskie firmy

 • Autor: PAP/JP
 • 30 sie 2022 15:42

Produktywność pracy w średnich polskich firmach wynosi jedynie 30 tys. euro na jednego pracownika i jest prawie o połowę niższa od średniej unijnej - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

O połowę mniejsza produktywność, słabiutka innowacyjność. Oto polskie firmy
Produktywność pracy w średnich polskich firmach wynosi jedynie 30 tys. euro na jednego pracownika (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Jak wskazali autorzy raportu pt. "Pułapka średniego biznesu", problemem średniej wielkości firm w Polsce jest niższa produktywność i innowacyjność w porównaniu do średniego poziomu unijnego, a także niskie nakłady na badania i rozwój (B+R).
 • Zaznaczyli natomiast, że "średniaki", w przeciwieństwie do małych firm, są bardziej odporne na zmiany w otoczeniu, ale też bardziej elastyczne w działaniu od dużych przedsiębiorstw.
 • Ponadto - jak wynika z raportu - średnie firmy charakteryzuje stosunkowo dobra kondycja finansowa.

Instytut podał, że w porównaniu z 2010 rokiem zmniejszył się udział średnich firm w ogólnej liczbie podmiotów, zmalał też ich udział w przychodach uzyskiwanych przez wszystkie firmy sektora małych, średnich i dużych przedsiębiorstw (MSDP) oraz ponoszonych przez nie nakładach inwestycyjnych (spadek z 24 proc. do 21 proc.). Ponadto - jak zaznaczono - spadł również udział średnich firm w tworzeniu polskiego PKB: z 10,4 proc. w 2010 r. do 10,2 proc. w 2019 r.

Czyta też: Coraz więcej firm planuje zwolnienia. Najgorzej jest w branży produkcyjnej

Jak wskazano, wyniki badań PIE pokazują, że średnie firmy charakteryzują się ponadprzeciętną ostrożności w podejmowaniu działań w obszarze finansów firmy, zatrudnienia i wynagrodzeń pracowników. Dokładają też starań, aby ograniczać ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej - podkreślono.

Inwestowanie w pracowników jest ryzykowne - uważają menedżerowie

Według autorów raportu menadżerowie średnich firm mają stosunkowo wysoką świadomość inwestowania w kapitał ludzki, przy czym uznają to równocześnie za jeden z najbardziej niepewnych czynników związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.

Czytaj też: Bez strategii, w emocji i po omacku. Tak wygląda zarządzanie w tym sektorze

"Za specyfikę działalności średnich firm można też uznać ich ponadprzeciętną otwartość na procesy integracji i konsolidacji z zewnętrzną firmą (23 proc. wskazań wobec 14 proc. w dużych i małych przedsiębiorstwach), co jest obiecującym zjawiskiem" - powiedziała szefowa zespołu foresightu gospodarczego w PIE Katarzyna Dębkowska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: O połowę mniejsza produktywność, słabiutka innowacyjność. Oto polskie firmy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mikka 2022-08-30 21:20:18

  Polska jest krajem w którym manipulanci, lenie i krytykanci mają dużo do powiedzenia a mało chęci do pracy. Wynika to z postawy władzy , która nie interesuje się prywatnymi biznesami, które jeszcze o dziwo w tym państwie istnieją. Myślę że już niedługo prywatni zaczną się sypać niszczeni podatkami i nadmiernymi kosztami pracy. Ale jak to mówi nasz prezydent "życie nie lubi próżni" i wtedy pole do popisu będą mieli wieczni malkontenci...może założą wlasne biznesy bo z pewnością w państwowych zakładach pracy dla nich nie będzie.

 • Leszek 2022-08-30 18:11:24

  "Inwestowanie w pracowników jest ryzykowne - uważają menedżerowie" Inwestowanie wiąże się z ryzykiem a ci ludzie nie potrafią zarządzać. Płacić nie chcą,lojalek nie stosują, szkolić nie chcą, inwestować w sprzęt (bo nie tylko z inwestowaniem w pracowników jest problem) nie chcą i potem janusze sie dziwią. Tanie zazwyczaj jest niestety drogie moi państwo.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA