Wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur z użyciem Krajowego Systemu e-Faktur zakłada projektowana nowelizacja ustawy o VAT, nad którą pracuje MF – wynika z informacji opublikowanej w czwartek na stronach kancelarii premiera.

- Obowiązkowe e-fakturowanie będzie stosowane w Polsce począwszy od 1 stycznia 2024 r.
- Zgodnie z zapowiedzią model obligatoryjny e-fakturowania obejmie zasadniczo czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami.
- Od 2025 roku zostanie wycofana możliwość wystawiania faktur przy zastosowaniu kas rejestrujących.
W czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, publikowanym na stronach kancelarii premiera, opublikowana została informacja o planowanej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, nad którą pracuje Ministerstwo Finansów. Jej celem jest wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur elektronicznych z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur.
"Ogólne obowiązkowe e-fakturowanie będzie stosowane w Polsce począwszy od 1 stycznia 2024 r. System ten będzie działał w oparciu o infrastrukturę wykorzystywaną przez dobrowolny model fakturowania elektronicznego, który został wdrożony od 1 stycznia 2022 r., tj. odpowiednio wcześniej aby umożliwić przedsiębiorcom płynną adaptację do modelu obligatoryjnego" - podano w informacji opublikowanej na stronach KPRM.
Czytaj też: Pracodawca wybierze termin urlopu. Pracownik nie będzie miał nic do powiedzenia
Zgodnie z zapowiedzią, model obligatoryjny e-fakturowania obejmie zasadniczo czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. Wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania jest możliwe na podstawie uzyskanej przez Polskę derogacji od unijnego systemu podatku od wartości. Odstępstwo to pozwala naszemu krajowi na akceptowanie wyłącznie tych faktur, które zostały wystawione w postaci dokumentów lub not w formie elektronicznej.
"Obligatoryjne e-fakturowanie obejmie czynności podlegające VAT w Polsce, w tym krajowe dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami (B2B), na rzecz organów publicznych (B2G) lub konsumentów (B2C). Obowiązek wystawiania e-faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (zwanego dalej: KSeF) będzie miał zastosowanie do podatników wykonujących czynności objęte wymogiem fakturowania według polskich regulacji VAT, którzy posiadają siedzibę w Polsce. Pozostali podatnicy zasadniczo będą mogli korzystać fakultatywnie z tego systemu. Ponadto w KSeF fakultatywnie będą mogły być wystawiane faktury VAT RR" - podano w informacji.

KOMENTARZE (0)