PARTNERZY PORTALU

Duża zmiana od 1 stycznia 2024 roku. Pojawi się nowy obowiązek

  • Autor: PAP/JP
  • 1 gru 2022 16:18

Wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur z użyciem Krajowego Systemu e-Faktur zakłada projektowana nowelizacja ustawy o VAT, nad którą pracuje MF – wynika z informacji opublikowanej w czwartek na stronach kancelarii premiera.

Duża zmiana od 1 stycznia 2024 roku. Pojawi się nowy obowiązek
(fot. Sigmund/Unsplash)
REKLAMA
  • Obowiązkowe e-fakturowanie będzie stosowane w Polsce począwszy od 1 stycznia 2024 r.
  • Zgodnie z zapowiedzią model obligatoryjny e-fakturowania obejmie zasadniczo czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami.
  • Od 2025 roku zostanie wycofana możliwość wystawiania faktur przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, publikowanym na stronach kancelarii premiera, opublikowana została informacja o planowanej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, nad którą pracuje Ministerstwo Finansów. Jej celem jest wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur elektronicznych z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur.

"Ogólne obowiązkowe e-fakturowanie będzie stosowane w Polsce począwszy od 1 stycznia 2024 r. System ten będzie działał w oparciu o infrastrukturę wykorzystywaną przez dobrowolny model fakturowania elektronicznego, który został wdrożony od 1 stycznia 2022 r., tj. odpowiednio wcześniej aby umożliwić przedsiębiorcom płynną adaptację do modelu obligatoryjnego" - podano w informacji opublikowanej na stronach KPRM.

Czytaj też: Pracodawca wybierze termin urlopu. Pracownik nie będzie miał nic do powiedzenia

Zgodnie z zapowiedzią, model obligatoryjny e-fakturowania obejmie zasadniczo czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. Wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania jest możliwe na podstawie uzyskanej przez Polskę derogacji od unijnego systemu podatku od wartości. Odstępstwo to pozwala naszemu krajowi na akceptowanie wyłącznie tych faktur, które zostały wystawione w postaci dokumentów lub not w formie elektronicznej.

"Obligatoryjne e-fakturowanie obejmie czynności podlegające VAT w Polsce, w tym krajowe dostawy towarów i świadczenie usług dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami (B2B), na rzecz organów publicznych (B2G) lub konsumentów (B2C). Obowiązek wystawiania e-faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (zwanego dalej: KSeF) będzie miał zastosowanie do podatników wykonujących czynności objęte wymogiem fakturowania według polskich regulacji VAT, którzy posiadają siedzibę w Polsce. Pozostali podatnicy zasadniczo będą mogli korzystać fakultatywnie z tego systemu. Ponadto w KSeF fakultatywnie będą mogły być wystawiane faktury VAT RR" - podano w informacji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Duża zmiana od 1 stycznia 2024 roku. Pojawi się nowy obowiązek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA