-
Autor: MN
- •28 cze 2017 15:15
Kraków, Tarnów i Nowy Sącz mają odnowione Centra Informacji i Planowania Karier. Mieszkańcy mogą znaleźć w nich pomoc w rozwoju kariery zawodowej.
Nowe centra informacji i planowania karier to nie tylko zmiana kosmetyczna, ale też większa oferta. (fot. malopolska.pl)
• W Małopolsce otwarto odnowione Centra Informacji i Planowania Karier, które wzbogacono o nowe usługi oferowane klientom.
• W centrach można spotkać się z doradcą zawodowym, dokonać bilansów kariery, pozyskać bony na szkolenia czy dotacje na kursy językowe.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
• Z oferty korzystają nie tylko osoby bezrobotne, a przede wszystkim osoby pracujące, które szukają np. nowych możliwości rozwoju.
Od czerwca mieszkańcy Małopolski mogą liczyć na wsparcie w odnowionych Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Krakowską placówkę otworzył po renowacji Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Odnowione centra to nie tylko zmiana wizualna, ale przede wszystkim nowe usługi oferowane klientom, którymi coraz częściej są pracujący mieszkańcy Małopolski, szukający profesjonalnej pomocy w wytyczeniu dalszej ścieżki zawodowej.
Małopolanie, którzy zgłoszą się do centrum z prośbą o pomoc, mogą liczyć m.in. na wykonanie Bilansu Kariery. (fot. malopolska.pl)
- Pamiętam dobrze lata 90., kiedy stopa bezrobocia przekraczało ponad 20 proc. W tej chwili bezrobocie w Małopolsce wynosi zaledwie 6 proc. To dobra informacja, ale także wyzwania, które przed nami w związku z tym stoją – mówił marszałek Jacek Krupa.
Zaznaczył, że dotyczą one chociażby przekwalifikowania osób, które nie do końca odnajdują się na współczesnym rynku pracy lub które po prostu szukają nowych możliwości rozwoju. Pomocy w znalezieniu odpowiedniej kadry szukają także pracodawcy. To właśnie w odnowionych Centrach Informacji i Planowania Kariery mają oni możliwość spotkać się z doradcą zawodowym i uzyskać niezbędną pomoc.
- Szacujemy, że tylko w tym roku doradcy udzielą wsparcia ponad 9 tys. osób w całej Małopolsce - zaznaczył marszałek.
Na jakie wsparcie mogą liczyć mieszkańcy?
Małopolanie, którzy zgłoszą się do centrum z prośbą o pomoc, mogą liczyć m.in. na wykonanie bilansu kariery. Czym on jest? Na pewno nie jest zwyczajnym podsumowaniem dotychczasowego dorobku zawodowego – daje przede wszystkim możliwość określenia drogi, którą powinno się zmierzać w dalszym życiu zawodowym. Co więcej – dzięki niemu można otrzymać także bony na szkolenia, które pozwalają na rozwój swoich kompetencji i pokrycie nawet 87 proc. kosztów kursów zawodowych czy językowych. Pieniądze pochodzą ze środków unijnych.
- Bilans Kariery oraz dofinansowania na szkolenie dostępne w projekcie Kierunek Kariera, którego wartość wynosi aż 94 mln zł, pozwalają na zwiększenie pozycji danej osoby na rynku pracy, a z drugiej strony dostarczają pracodawcom pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami – powiedział Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. – Jestem przekonany, że nasza oferta będzie właściwa dla każdej osoby, która chce się rozwijać w sposób przemyślany, usystematyzowany i celowy - dodał dyrektor WUP.
W tym miesiącu we wszystkich trzech małopolskich centrach wystartowały warsztaty tworzenia portfolio. (fot. malopolska.pl)
Jacek Pająk podkreśla, że dzisiaj z tego typu oferty korzystają przede wszystkim osoby osoby pracujące, a nie tylko te, które pracy poszukują.
W tym miesiącu we wszystkich trzech małopolskich centrach wystartowały także warsztaty tworzenia portfolio, które są nową propozycją kierowaną do mieszkańców Małopolski.
W Krakowie nie ma problemów z pracą
Aktualnie bezrobocie w Małopolsce jest rekordowo niskie – w maju 2017 r. w województwie zarejestrowanych było 86 817 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosiła zaledwie 6 proc. Warto zaznaczyć, że poziom bezrobocia jest mocno zróżnicowany w zależności od powiatu. Najwyższe bezrobocie jest w powiecie dąbrowskim i wynosi 12,7 proc., najniższe – w mieście Kraków (3,3 proc.).
W przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy (od maja 2016 r. do maja 2017) bezrobocie w województwie zmniejszyło się o 21 proc. Skala spadków wyniosła od 10 proc. w powiatach krakowskim i tatrzańskim do 32 proc. w myślenickim.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
KOMENTARZE (0)