PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dopada już najmłodszych pracowników. Ale nie tylko oni są podatni na to zjawisko

 • km
 • 25 lip 2022 13:32

Przewlekły stres i brak work-life balance sprawiają, że jesteśmy szczególnie narażeni na wypalenie zawodowe - zauważają psycholodzy. Efekt? Wypalenie zawodowe, L4 i w końcu rezygnacja z pracy. Jak wynika z badania ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, wypalenie zawodowe zgłasza co czwarty Polak. W grupie tej są nawet ci, którzy dopiero stawiają pierwsze, zawodowe kroki.

Dopada już najmłodszych pracowników. Ale nie tylko oni są podatni na to zjawisko
W przypadku blisko 14 proc. polskich pracowników, pandemia doprowadziła do wypalenia zawodowego (fot. Nik Shuliahin/Unsplash)
REKLAMA
 • Co czwarty Polak czuje się wypalony zawodowo i jednoczenie zaznacza, że pandemia nie była tego przyczyną. Co piąty polski pracownik twierdzi jednak, że pandemia pogłębiła u niego ten problem (21,76 proc.).
 • W przypadku blisko 14 proc. polskich pracowników, pandemia doprowadziła do wypalenia zawodowego. Najczęściej dotyczyło to osób między 45 a 55 rokiem życia (16,72 proc.).
 • Sylwia Wysocka-Sollich, psycholog Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego zauważa, że w Polsce wciąż dużo uwagi poświęca się efektywności pracy. - Z tego też względu wielu pracowników mentalnie nigdy z niej nie wychodzi.

Choć nie ma powszechnie przyjętej definicji wypalenia zawodowego, eksperci opisują to zjawisko, jako przedłużoną reakcję na przewlekle działające w pracy stresory.

Globalna firma ADP, specjalizująca się świadczeniu usług kadrowo-płacowych, przeprowadziła wśród blisko 33 tys. pracowników z 17 krajów na całym świecie cykliczne badanie „People at Work 2022: A Global Workforce View”, w którym sprawdziła, jak pod wpływem pandemii COVID-19 zmieniło się życie prywatne i zawodowe pracowników.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zobacz: Work-life balance ma mocnego konkurenta. Nadchodzi nowy trend

Pandemia (nie) była przyczyną

Wypalenie zawodowe ma bezpośredni związek z pogorszeniem się zarówno samopoczucia psychicznego, jak i fizycznego pracowników. Na jego wystąpienie mogą mieć wpływ czynniki interpersonalne i organizacyjne związane z miejscem pracy oraz te indywidualne, m.in. niska odporność na stres czy nie radzenie sobie w trudnych sytuacjach.

Z przeprowadzonego przez ADP badania „People at Work 2022: A Global Workforce View” wynika, że co czwarty Polak (23,59 proc.) czuje się wypalony zawodowo i jednoczenie zaznacza, że pandemia nie była tego przyczyną. Co piąty polski pracownik twierdzi jednak, że pandemia pogłębiła u niego ten problem (21,76 proc.). Jedna czwarta pracowników pracujących zdalnie obwinia pandemię jako główny czynnik wypalenia zawodowego. W przypadku pracowników wykonujących swoje zadania z biura jest to 17,49 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Dopada już najmłodszych pracowników. Ale nie tylko oni są podatni na to zjawisko

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Krzysiek 2022-06-23 12:55:38

  Brak what? Czy no can pisać po polisz? Brak autorowi znajomości ojczystego langłycz? Brak umiejętności zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym nie dotyka tylko Polaków. W innych krajach panuje to od dawna. Zwłaszcza w dużych korporacjach, gdzie każdy chce dużo, szybko i jeszcze więcej. To po pierwsze. Poza tym, sami sobie to zafundowaliśmy. Zachłyśnięcie się zachodem, zachodnim stylem bycia. To doprowadziło do tego, że spora część Polaków nastawiła się pracę, czy work jak woli autor, zapominając o życiu prywatnym i rodzinie. To po drugie. Wypalenie zawodowe u takich ludzi to nie kwestia czy, a kiedy. Do tego wiele osób wykonując swoją pracę dla pieniędzy, a nie przyjemności znacznie szybciej się wypali i zmęczy. Niestety prawdą już zapomnianą i ignorowaną jest powiedzenie: ,,rób w życiu to co lubisz, a nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia. Mi się sprawdza.

 • ARTUR 2022-06-23 11:21:28

  Ten kraj to jedno wielkie wypalenie, moja praca to płaca , i za tą płacę można coraz mniej .Tu się nie żyje tu się egzystuje , a wymagania coraz większe. Jak możesz jeździć starym samochodem , palić w piecu , jak to to pracujesz to na spłatę kredytu coraz większego cię stać . Żałuję że nie zostawiłem tego beznadziejnego kraju za młodu. Wszystko wina kolejnych mądrych rządzących , Mój syn na pewno tu nie będzie bo tu nie ma przyszłości,chyba że jest się złodziejem.

 • Marcel 2022-06-23 09:27:32

  Heh, jak w pracy robi się minimum 2 etaty, płacone jest za jeden, drugi w postaci "dodatku" w wartości 250zł, do firmy przynosi się najwięcej że współpracowników, pensję ma się najniższą, bo najmniejszy staż, do tego przełożony wiecznie ma problem a nagradzany jest kolega, który okrada firmę i kolegów z pracy... I prawie, że tak samo wygląda każdy kolejny etat.... Jestem bezrobotny i wreszcie wróciła mi chęć do życia, tylko zaraz nie będę miał za co żyć.

 • Plusy dodatnie 2022-06-21 15:17:55

  Ja już się dawno wypalilem i robię tylko to, co mi każą. Ci którzy każą, są bardziej wypaleni odemnie. Opier..lam się więc na potęgę.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA